Yeşilay Haftası İle İlgili Hikaye

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 5 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Yeşilay Haftası Hikayesi


  Yeşilay Haftası 5 Mart 1920 tarihinden itibaren her yıl mart ayının ilk haftası Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır.Yeşilay Derneği ilk olarak Hilali Ahder Derneği adıyla kurulmuş, daha sonra bu derneğin adından yola çıkarak yeşil anlamına gelen ahder, ay anlamına gelen hilal sözcükleri yerine Yeşilay kullanımı oturmuştur.

  [​IMG]

  Yeşilay Haftası İle İlgili oldukça güzel ve kısa bir hikaye paylaşıyoruz;

  Tacı Kim Giyecek?


  Bir gün ölüm, en yakın adamlarını yanına çağırmış: Tacımı, bana en çok hizmet eden arkadaşa bırakmak istiyorum, demiş.

  Açlık, yerinden kalkmış, ölümü selamlamış: Taç benim hakkımdır, demiş. Dünya kuruldu kurulalı senin hizmetindeyim. Her yıl binlerce insanı öldürüyorum.

  Hastalık hemen ortaya atılmış: Ne demek istiyorsunuz siz? demiş. Ben her gittiğim yerde insanları ekin biçer gibi biçerim. Köyleri, kasabaları hatta şehirleri bomboş bırakırım. Koca devletleri sarsarım.Taç benim hakkımdır.

  Öte yanda sessiz sedasız oturan içki de söze karışmış: Hah hah hah, diye gülmüş. Kendinizi ne kadar da çok beğeniyorsunuz! Evet, yaptığınız işler az değil. Bunu biliyorum, ama yine de hiçbiriniz, insanlara benim kadar zararlı olamazsınız. Siz onları korkutuyor, kendinizden kaçırıyorsunuz. Oysa ki birçok insan benim yanıma kendi ayağıyla geliyor. Ben de sezdirmeden kanlarını zehirliyor, hepsini birer birer avlıyorum. Şimdi siz söyleyin bakalım, taç benim hakkım değil mi?

  Hepsini dikkatle dinleyen ölüm:Evet, senin hakkın, diye cevap vermiş, tacı içkinin başına koymuş.