Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 20 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir
  Yeşil Çayın Faydaları Neler

  Son bilimsel çalışmalar, faydaları saymakla bitmeyen yeşil çaya yeni özellikler ekledi. Buna göre yeşil çay, tepeden tırnağa vücudun her hücresi için yararlı.

  Özellikle sonbahara girdiğimiz şu günlerde elimiz artık sıcak içeceklere doğru kayıyor. Sindirim sorunları yaşayanlar için yeşil çayın ayrı bir önemi var. Bazı çalışmalara göre yeşil çay tüketimi, sindirimi rahatlatıyor.

  Çay, Asya kökenli küçük bir ağaç olan ‘camellia sinensis’ bitkisinin yeşil yapraklarından elde ediliyor. Bugün severek içtiğimiz siyah, yeşil ve oolong (beyaz) çayları aslında hep aynı bitkinin yaprakları, sadece yaprakların bize ulaşma şekli farklı.

  Çaylar toplandığı zaman yapraklar hemen oksitlenmeye başlıyor. Siyah çayda yaprakların tamamen okside olmasına izin veriliyor.

  Yeşil çayda bulunan ‘epi-gallo-kateşin-3-gallat’ adı verilen ve kısaca EGCG olarak isimlendirilen bir biyolojik öğenin vücuttaki yağ yakım hızını artırarak obeziteyle savaşmada rol oynayabileceği bildiriliyor.

  Cincinati Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, çayın anti-inflamatuvar etkisi incelendi. Kolit hastaları üzerinde yapılan incelemede yeşil çayda bulunan EGCG’nin kolite sebep olan inflamasyona engel olabileceği bulundu.

  Bununla birlikte araştırmacılar, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı üzerinde yaptıkları çalışmalarda, yeşil çayın irritable bağırsak sendromunda da etkili olduğu sonucuna ulaştı.

  Kanserin her aşamasında etki gösteren yeşil çay, kanser hücreleriyle savaşıyor. Yeşil çay içenler, içmeyenlerle karşılaştırıldığında, içenlerin meme kanseri risklerinin daha düşük olduğu görüldü.

  Günde 5 bardaktan fazla yeşil çay içenlerin herhangi bir hastalıktan ölme risklerinin, günde bir fincandan az çay içenlere göre, yüzde 16 daha az olduğu bulundu.

  Yüksek dozda kafein içerdiğinden hamileler üzerinde olumsuz etkiler bırakır.Her şeyin fazlası zararlıdır.

  Fazla tüketilmesi durumunda böbreklerde ve diğer organlarda tahrişe neden olur. Açık şekilde ve normal olarak tüketilmeli.Yeni yapılan araştırma yeşil çay düşkünlerinin büyük risk taşıdığını ortayaçıkardı.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Kas 2013