Yeryüzünün En Fazla Oksijen Üreten Canlısı Hakkında Bilgi

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 8 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. En Fazla Oksijen üreten Canlı
  Yeryüzünün en fazla Oksijen Üreten Canlısı
  Yeryüzünde En Fazla Oksijen Üreten Bitki

  Su Yosunları

  [​IMG]

  Su yosunları yeryüzünde en fazla oksijen üreten canlılar olarak biliniyorlar. Yazının devamında sorunun cevabına dair bilgiler yer almaktadır…


  Su yosunlan fotosentezin atık maddesi olarak oksijen açığa çıkarır. Çıkardıkları net oksijen miktarı diğer tüm ağaçların ve kara bitkilerinin birlikte çıkardıklarından daha fazladır.

  Ölü yosunlarsa petrol ve doğalgazın temel bileşenleridir.

  Mavi-yeşil yosun ya da cyanobacteria (Yunanca kyanos – “koyu yeşilimsi mavi”) 3,6 milyar yıllık fosillerle dünyanın bilinen en eski canlı varlığıdır.

  Yosunların sınıflandırılması konusunda bitki ve bakteri arasında hep tereddüt ve kararsızlık olmuştur. Şimdi kati olarak Monera aleminin (Yunanca moneres – “tek” anlamına gelir, tek hücreli yapılar kastedilir) bakteri tarafındadırlar. ..

  Spirulina ilgi artıyor

  Bir tür yosun olan spirulina 4000 m2 alanda soya fasulyesinin ürettiğinden yirmi kat daha fazla protein üretir. Spirulina, yüzde 70 protein (dana etinde yüzde 22′dir), yüzde 5 yağ, yüzde sıfır kolesterol ve muazzam düzeyde vitamin ve mineral içerir. Bu yüzden spirulina püresinin popülaritesi her geçen gün artmaktadır.

  Ayrıca bağışıklık sistemini de destekler, özellikle protein interferonların üretilmesi ve vücudun virüs ve tümör hücrelerine karşı ilk savunmasında etkilidir.

  Spirulinanın beslenme ve sağlıkla ilgili faydaları yüzyıllar önce Aztekler, Sahra içlerindeki Afrikalılar ve flamingolar tarafından keşfedilmişti.

  Gelecek için önemi, bu yosunun verimli olmayan topraklarda tuzlu su kullanımıyla (bu suyu da geri dönüştürerek) yetiştirilebilir olmasıdır.

  Erozyona neden olmayan bir üründür, gübre ya da zirai ilaç gerektirmez ve havayı yetişen her şeyden çok daha fazla temizler


  Alıntı


   
 2. Cevap: Yeryüzünün En Fazla Oksijen Üreten Canlısı Hakkında Bilgi

  bukadar değerli,bukadar eşsiz bir nimet kaç kişi tarafından bliniyor ve kaç kişi tarfından birşekilde kullanılıyor acaba merak ediyorum.bence daha çok tatıtılması lazım spirulina yosunu.ben bi ara 4-5 ay kadar bitkisel takviye tabletini kullandım kendimi çok daha zinde hissetmiştim.tekrar alacam. herkese tavsiye ederim.
   
Yükleniyor...