Yeryüzünde Depremlerin Dağılışı

'Ders notları' forumunda Sitem tarafından 5 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yeryüzünde Depremlerin Dağılışı nedir
  Yeryüzünde Depremlerin Dağılışı hakkında bilgi

  Yeryüzünde Depremlerin Dağılışı

  [​IMG]

  Yeryüzünde Depremlerin Dağılışı incelendiğinde Depremlerin yeryüzünde uzun ve dar kuşaklar boyunca uzandığı görülmektedir. En büyük kuşak, Büyük Okyanus’u çevreleyen deprem kuşağıdır. Yeryüzünde meydana gelen depremlerin % 68′i bu kuşakta meydana gelmektedir. İkinci bir kuşak, Avrupa ve Asya arasında uzanmaktadır. Yeryüzündeki depremlerin % 21′i bu kuşakta meydana gelmektedir. Üçüncü kuşak ise Atlas okyanusunun ortasındaki sırtlar boyunca uzanmaktadır. Meydana gelen depremlerin % 11 ‘i bu kuşak boyunca görülmektedir.
  Dünya’da her yıl 150 000 deprem olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bunların büyük bir bölümü o kadar hafiftir ki insanlar hissedemez. Bunları sadece sismograflar kaydedebilmektedir. Her yıl 20 ile 50 arasında ciddi can ve mal kaybına yol açan deprem gerçekleşmektedir. Dünya’da depremlerin en az etkili olduğu yerler ise eski kara kütlelerinin bulunduğu Kanada, Kuzey Avrupa, Sibirya, Arabistan Yarımadası gibi bölgelerdir.

  Hindistan ve Türkiye Dünya’daki depremlerin % 21′inin görüldüğü Asya ile Avrupa arasındaki deprem kuşağında, Şili ise depremlerin % 68′inin görüldüğü Büyük Okyanus’u çevreleyen deprem kuşağında yer alır. Ancak Danimarka eski kara kütlelerinin üzerinde bulunduğundan, Danimarka’da depremlerin etkili olduğundan söz edilemez.


  alıntı:Coğrafyadersi