yerli malı haftası tarihi

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda HazaN tarafından 20 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Yerli Malı haftasının tarihi
  Tutum Yatırım ve Yerli Malı Haftası
  Yerli Malı haftası hakkında bilgi


  Yerli Malı Haftası, 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye'de tüm okullarda kutlanan özel haftadır. Resmi ismiyle “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanmaktadır.
  [​IMG]
  Hedefi, tüketiminin artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi anlatılır. İnsanların parasını, malını eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve kullanmasına tutumlu olmak denir.Okullarda yapıllan etkinliklerle tüm gençleri yerli malına teşvik eder II. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla zamanın başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929'da yaptığı konuşmayla yerli malı kullanmanın ve tutumlu olmanın öneminden bahsetti. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaktadır. 1983 yılında adı Tutum, yatırım ve Türk malları haftası olarak değiştirilmiştir.

  Türkiye, cumhuriyet döneminde yeni savaştan çıkmış bir ülke idi. Ellerinde bir şeyleri kalmayan halk yoksulluk içerisinde yaşıyordu. Atatürk, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi'ni topladı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde T.B.M.M.’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı.

  Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.
   


Similar Threads: yerli malı
Forum Başlık Tarih
Önemli Gün ve Haftalar Yerli malı haftası ne zaman kutlanır 2014 21 Aralık 2013
Önemli Gün ve Haftalar Yerli Malı Haftası İle İlgili Şarkılar 13 Aralık 2011
Önemli Gün ve Haftalar Yerli Malı Haftası Nedir 13 Aralık 2011
Önemli Gün ve Haftalar yerli malı haftası ile ilgili etkinlikler 13 Aralık 2011
Önemli Gün ve Haftalar yerli malı haftası 2011 21 Aralık 2010