Yenidoğan bebek nasıl tutulur

'Bebek Bakımı' forumunda Destina tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bebeği Tutma şekilleri,
  Yenidoğan bebek nasıl kucağa alınır?
  Bebek kucakta nasıl tutulur?

  Yeni doğan Bebeği tutma ve kucağa alma
  [​IMG]

  Bebeklerin çoğu düşünülenden daha dayanıklı olmasına rağmen dikkatle tutulmaları gerekir. Kendi başlarına birşey yapamadıkları için uyanık oldukları zaman, doyurmak, altını değiştirmek, temizlemek, yıkamak için onları kucağa almak ve rahatlamak gerekir. Bunu yapmanın sırrı kendinden emin olmaktır. Kucağınıza alırken kuşkunuzu hisseden bebek az sonra olacaklar konusunda endişelenir. Kollarınızda güvenle tuttuğunuz bebek kendini rahat ve huzurlu hisseder. Bebeğinizi kucakladığınızda onunla yumuşak bir şekilde konuşun ya da endişelerini gideren sesler çıkartın.

  SIRTÜSTÜ YATAN BİR BEBEK NASIL KUCAĞA ALINIR

  [​IMG]

  1) Bebeğe doğru eğilin ve bir elinizi başının ve boynunun altına kaydırın ve diğer elinizi (İster yandan ister bacaklarının arasından) poposunun altına kaydırın. Ağırlığınızı kollarınıza verip ona bakın ve konuşun.


  2) Daha dik durmak için sırtınızı düzleştirin ve bebeğinizi kendinize yaklaştırın. Bunu yaparken onu göğsünüze paralel olacak biçimde yavaşça çevirin. Bir elinizi başının ve boynunun altında tutmayı sürdürün.


  3) Göğüs yüksekliğinin altında olduğunda bedeninize yaklaştırmaya başlayın. Başını kolunuzla destekleyecek biçimde boynunun altındaki elinizi sırtına doğru kaydırın.


  4) Bebeğiniz, kolunuzun kıvrımına yerleşene kadaar kolunuzu aşağı yukarı hareket ettirin. Daha fazla destek için isterseniz ellerinizi birleştirin. Yaşamının ilk günleri ve haftalarında, bu konumda bebeğinizinkiyle sizin arasındaki mesafe, bebeğinizin görebileceği uzaklıktır.

  Bazı bebekler başları dirseğinizin kıvrımına yerleşmiş ve kolunuz göğsünü desteklerken, yüzleri aşağı doğru tutulmaktan hoşlanırlar. Diğer eliniz bacaklarının arasından karnını destekleyebilir.

  Bebeğinizin boyun kasları kuvvetlendikten sonra ve başını tutmaya başlayınca onu iki bacağını ayırarak kalçanıza oturtursanız dünyayı daha iyi görebilir. Onu kalçalarından desteklemek, sırtınızın ağrımasını da önler.

  BEBEĞİ YATIRMAK

  Araştırmalar, bebekleri uyumaları için sırtüstü yatırmanın yatak ölümleri riskini azalttığını gösteriyor, bu nedenle bebeğinizi uyuması için her zaman sırtüstü yatırın. Bir elinizle boynunu ve başını diğeriyle poposunu destekleyin. Gövdesini kendinizden nazikçe uzaklaştırın.

  Poposunu onu koyacağınız yere parelel olacak biçimde kaydırın ve ardından önce poposunu aşağıya indirin. Onu yüzeye yaklaştırırken başını desteklemeyi sürdürün. Her şeyin yolunda olduğunu anlaması için göz temasını sürdürün.

  Poposunun altındaki elinizi gevşetin. Rahatladığında, başının altındaki elinizi çekin. Yüzünü yana doğru çevirmeyecek biçimde bunu yavaşça yapın.
    2. Cevap: Yenidoğan bebek nasıl tutulur

  Yenidoğan nasıl tutulur bilmiyorum ama :) 1.200 gr. bebek nasıl tutulur,nasıl yıkanır,nasıl giydirilir,nasıl bakılır çok iyi biliyorum :(:)