Yeniçağda Avrupada Bilim Teknik gelişmeleri

'Ders notları' forumunda SümbüL tarafından 20 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yeniçağda Avrupada Bilim Teknik gelişmeleri

  Yeniçağ, 1453'te İstanbul'un fethiyle başlayıp 1789'da Fransız İhtilali'yle kapanan dönemdir. Bu dönem Avrupası'nda görülen önemli gelişmeler sırasıyla Coğrafi keşifler, Rönesans ve Reform hareketleridir.

  Yeniçağ Avrupası'nı Hazırlayan Bilim ve Teknik Alandaki Gelişmeler
  * Hümanizma: Konusu insan sevgisi ve tabiat olan düşüncedir. Ortaçağ'ın sonlarında Avrupa'da görülmeye başlayan bu düşünce ile ilkçağ Helen ve Roma uygarlığına ait eserler incelenmeye başlanmıştır.
  * Tarihte ilk kez Çin'de kullanılmış olan barut, pusula, kağıt ve matbaa Talas Savaşı (751) sonrasında Türk-islam dünyasında kullanılmaya başlanmıştır. Haçlı Seferleri sırasında da Avrupalılar tarafından öğrenilmiştir.
  * Barut: Çin'de maytap ve havai fişek yapımında kullanılan barut, Ortaçağ'ın sonlarında ateşli silahlarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu gelişme derebeyliklerin sonunu hazırlarken, merkezi krallıkları güçlendirmiştir.
  * Askeri teknolojileri geliştirmiştir.
  * İstanbul'un fethi büyük surların toplarla yıkılabileceğini göstermiştir.
  * Pusula: Çin 'de mıknatıslı taşlardan yapılan pusula yön tesbitinde kullanılmıştır. Pusula sapma açısının tam olarak hesaplanması Kristof Kolomb tarafından gerçekleştirilmiştir. Pusulanın icadı Coğrafi keşiflerin temel araçlarından biri olmuştur. Denizcilik teknolojilerinde gelişme yaratmıştır.
  * Kağıt: Çin 'de ipekten yapılan kağıt, Türk-islam dünyasında ipek ve pamuktan yapılmıştır. Ortaçağ Avrupası'nda ise paçavradan yapılmıştır. Kağıdın selüloz(odun özü) dan yapılmaya başlanması bollaşmasına ve ucuzlamasına neden olmuştur.
  * Matbaa: Çin 'de bulunan basma kalıp matbaa, Uygur Türklerinde biraz geliştirilerek klişe matbaaya dönüştürülmüştür. Günümüzde kullanılan modern matbaanın mucidi ise Alman kuyumcu ustası Jan Gutenberg olmuştur.
  * Kağıdın bollaşması ve matbaanın icadı, fikir ve düşüncelerin hızlı bir şekilde yayılmasına neden olmuşr.