yeni yıl neden kutlanır

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Aysell tarafından 18 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yılbaşı neden kutlanır
  Türkiye'de yeni yıl neden kutlanır


  Yeni yıl Türkiye'de 31 Aralık gecesini 1 Ocağa bağlayan gece kutlanır. Bu kutlamanın Hıristiyan dünyasının bayram olarak kabul ettiği Noelle alâkası yoktur. Hıristiyanlar arasında Noel kutlamaları Hz. İsanın doğum tarihi olarak kabul edilen 25 Aralıkta başlar ve bir hafta devam eder. Dinî bir özellik taşır. Bizim için ise yılbaşı sadece bir takvim olayıdır, hiçbir dinî özelliği yoktur.
  Yılbaşı için alış-veriş yapılması, özel yemekler hazırlanması son yıllarda yaygınlaşmıştır. Yılbaşı gecesi genellikle akraba ve yakın komşular ile birlikte geçirilir. Günümüzde eğlence yerlerinde, turistik tesislerde yılbaşını geçirme yaygınlaşmaktadır.
  Özellikle kent merkezlerimizde devam eden yılbaşı kutlamalarındaki amaç, üzüntü ya da sevinciyle bir yılı geride bırakmak ve yeni beklentilerin başlayacağı bir yıla adım atmaktır. Bu yılın iyi geçmesine yönelik dilekler, kişilerin sevdiklerine hediyeler alması, tebrik kartları göndermesi ki bu durum, diğer bayramlarımızda olduğu gibi yılbaşında da tebrik kartlarının toplu olarak satıldığı Pazar yerleri oluşturmuştur, gibi uygulamaları beraberinde getirir.
  Tebrik kartlarında yeni yılın iyi geçmesine yönelik dileklerde bulunulur, sağlık, mutluluk ve başarı dolu yıllar temenni edilir. Sevgi ve saygılar sunulur. Seçilen kartlar genellikle kar ve kışı simgeler; özellikle son zamanlarda daha pratik olması sebebiyle telefonla yapılan yeni yıl kutlamaları yaygınlık kazanmıştır.
  Hediye seçiminde kişinin ihtiyacına, yaş durumuna dikkat edilir. Yılbaşı kutlamalarında çeşitli eğlence ve oyunlar da yer almaktadır. Tombala, yılbaşı gecesinin özel oyunudur. Bunun yanında fincan “yüzük oyunu, iskambil, okey, tavla gibi oyunlar oynanmaktadır.
   


Similar Threads: yeni yıl
Forum Başlık Tarih
Önemli Gün ve Haftalar 2016 yazılı yeni yıl kartları 24 Kasım 2015
Önemli Gün ve Haftalar 2017 En güzel yeni yıl mesajları 31 Aralık 2014
Önemli Gün ve Haftalar Yeni yıl mesajları ve resimleri 2017 31 Aralık 2014
Önemli Gün ve Haftalar Yeni Yıl ile ilgili Tekerlemeler 14 Aralık 2014
Önemli Gün ve Haftalar yeni yıl mesajları 2015 yılbaşı mesajları 5 Aralık 2014