Yeni Taksim Meydanı

'Haberler' forumunda Aysell tarafından 4 Şubat 2012 tarihinde açılan konu
 1. İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi, Başbakan Tayyip Erdoğanın İstanbula ilişkin prestij projeleri arasında açıkladığı yeni Taksim Meydanını hayata geçirmek için düğmeye bastı.

  Tarlabaşı Talimhaneyle birleşiyor

  PROJEYE göre Tarlabaşı Bulvarı, yayalaştırılan Talimhane ve Taksim Meydanıyla birleştirilecek. Meydandaki otobüs durakları, otobüs bekleme peronları ve yanındaki yol kaldırılacak. Mc Donalds önündeki otobüs durakları da yer altına alınıp, alt geçitten meydana yaya çıkışları verilecek. Metro çıkışları ise İstiklal Caddesi kenarlarına çekilecek. Bölgedeki binalar da aslına uygun restore edilecek.

  35 bin metrekare inşaat alanı

  Taksim Topçu Kışlası oturum alanı, Cumhuriyet Caddesi tarafında 153, Tak-i Zafer Caddesi tarafında 188, Metehan Caddesi tarafında 152, Asker Ocağı Caddesi tarafında ise 189 metre olacak. Yeşil alan dahil olmak üzere 28 bin 900 metrekarelik bir alanı bulunan kışla 3 katlı projelendirilecek.

  Dışı kışla, altı otopark

  TAKSİM Topçu Kışlası 1806da IIIüncü Selim döneminde inşa edilip, 1939da İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarafından yıktırılmıştı. Rus-Hint tarzı karışımı kışla, kültür merkezi ve sanat galerisi olarak hizmet verecek. Kışlanın, yıkılmadan önce içinde futbol maçları yapılan ve İnönü Stadı yapıldıktan sonra, Taksim Gezi Parkı olarak düzenlenen bahçesi yeşil alan olarak korunacak. Yeşil alanın altında ise birkaç katlı otopark yer alacak.

  Meydan keyfi yaşatacağız

  İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Kışlasının zemin katındaki kafeler ve dışarıya konulan masa düzeniyle oluşacak yeni yapı çerçevesinde, bugün sadece bir geçiş güzergahı olarak kullanılan Taksim Meydanına işlev kazandırıp, İstanbullulara “meydan keyfi yaşatacaklarını söyledi.