Yeni kimlikler fiyatı ne olacak?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Yeni kimlikler fiyatı ne olacak?

  [​IMG]
  2015 yılında pilot bölge seçilen Kırıkkale’de dağıtımı yapılan ve bu sene diğer illerde de kullanılmaya başlanması planlanan yeni kimlik kartlarının fiyatı belli oldu.

  Yeni kimlikler kartları ile tahrif ve sahteciliğin önüne geçilecek ve 1GB’ye kadar veri depolanabilecek. En büyük değişiklik ise farkedileceği gibi nüfus cüzdanı isminin gidip yerine kimlik kartı isminin gelmesi oldu denilebilir. Yıllardır alıştığımız nüfus cüzdanını artık tarihin tozlu rafları arasına kaldırıyoruz. Bunun dışında yeni kimlik kartlarının 10 yıllık kullanım ömrü olacak ve hem seyahat belgesi olarak hem de e imza olarak kullanılabilecek

  Yaşamın her alanında kolaylık sağlamayı planlayan yeni kimlik kartlarının ücretleri de belli oldu.

  Yapılan açıklamaya göre tasarının kanunlaşmasıyla birlikte

  • nüfus cüzdanları için 8 lira,
  • kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı için 15 lira,
  • değiştirme sebebiyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı için 15 lira,
  • kayıp nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı için 50 lira alınacak.
  Yeni kimlik kartlarının hayatımıza girmesi alışkın olduğumuz pek çok şeyin değişmesi anlamına geliyor. insan hayatını kolaylaştıracağı söylenen kimlik kartlarında son düzenlemelerin ardından dağıtımına geçilecek ve nüfus cüzdanım çalındı, kopyalandı ve adıma pek çok işlem yapıldı gibi korkular sona erecek.

  Yeni kimlik kartlarının ücretlendirilmesini yukarıda açıklamıştık durum gösteriyor ki kaybettiğiniz her kimlik kartı yine bize maddi külfet olarak geri dönecek üstelik bu kimliğin yeniden çıkartılması eskiden olduğu gibi kolay görünmüyor.