Yeni hız sınırı 110

'Haberler' forumunda HazaN tarafından 5 Nis 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bölünmüş yol, halk arasındaki söylenişiyle duble yollarda hız sınırı değiştiriliyor. Yeni hız limiti 110 km.

  Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, 'TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Tasarının karayollarında hız limitlerini düzenleyen maddesine bölünmüş yollar da eklendi.

  Tasarıda "Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları şehirlerarası karayollarında 90 kilometre, bölünmüş yollarda 110 kilometre, otoyollarda 120 kilometre saat hızı geçmemek üzere yönetmelikle belirlenir" denildi.

  Ne zaman uygulanacak?

  Tasarı, Plan ve Bütçe Komisyonunun ardından TBMM Genel Kurulunda görüşülecek. Genel Kurulun da tasarıyı aynen kabul etmesinin ardından onay için Cumhurbaşkanlığına gönderilecek. Cumhurbaşkanının onaylamasından sonra ise Resmi Gazetede yayımlanacak. Kanunun yayımlanmasından sonra ise Karayolları Genel Müdürlüğünün yeni Karayolları Trafik Yönetmeliğini yayınlamasının ardından yürürlüğe girecek.

  Bu prosedür tamamlanana kadar ise mevcut uygulama, yani şehir dışındaki yollarda 90 ve otoyollarda 120 olan hız limiti uygulaması devam edecek.

  Haberi okuduktan sonra merak ediyorum, hız sınırı değiştirilmeden yollarda 160 km'yi görenler bu uygulamadan sonra aceba 200 denemesimi yapacaklar.