Yeni Egzersiz Trendi ''Kinesis''

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 23 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Son yıllarda kişiye özel egzersiz programlarının sayısında artış yaşandı. Ebru Şallı ile pilatesi tanıdık ve kadınlar arasında en çok tercih edilen egzersiz türlerinden biri haline geldi.


  Yeni trend ise ; kinesis. Yeni egzersiz türü kinesisin türkçe kelime anlamı; hareket, devinim.
  Kinesis, doğru duruş ve nefes alma tekniklerinin her kişinin özen anatomik yapısına uygun olarak belirlenmesiyle kilo vermeye yardımcı oluyor. Hareket bilimine uygun formda düzenlenmiş kinesis, pilatesin tahtını zorlamaya başladı.
  Kinesis duvarı adında bor duvardan ve dört farklı açıda çalışan bir mekanizmadan oluşan bu sistemde alfa, beta, gamma ve delta olarak adlandırılan kablolar aracılığıyla kinesis duvarına bağlı bir şekilde hareketli egzersizler yapılıyor. Kinesiste kaslar ve eklemler en üst seviyede kullanılıyor, bu sayede de zihin ve beden ilişkisi kuruluyor. Kinesis, spor salonlarında yapılabildiği gibi bir lastik kullanılarak veya kendi vücut ağırlığınızla evde de uygulanabiliyor. Avrupa’da birçok kişinin evinde hatta yatak odasında küçük kinesis stüdyoları bile bulunuyor.
  Kinesis tüm eklemleri doğal açılarıyla hareket ettirerek bir saatte yakabileceğiniz kalorinin yüzde 30 daha fazlasını yakabiliyorsunuz. Bu nedenle kısa sürede iyi sonuçlar elde etmek isteyen herkes kinesisi yapabilir.
  Spor salonu gitmek için vaktim yok diyorsanız, kinesis evde yapılabilecek en etkili egzersiz türlerinden biri.Spor aletleri satılan mağazalardan kinesis için kullanılan lastikleri satın alabilirsiniz.
  Ünlüler dünyasında bir çok isim, kinesis fırtınasına kendini kaptırdı. Madonna, Sharon Stone, Hugh Grant formlarını kinesis ile koruyor.