Yeni Doğan Bebek Neden Morarır

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 14 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Yeni Doğan Bebeğin Morarma Nedeni


  Yeni Doğan Bebekte Morarma Neden Olur


  Yaşamın ilk yılında anne-baba ve hekim yönünden en önemli sorunlardan biri de bebeklerde izlenen morarmalar (siyanoz)dır. Morarma; geçici veya devamlı olarak kirli kan miktarının artmasından olur. Yenidoğan bebeklerde en sık görülen morarma hali ağlamalarda görülendir. Tamamen fizyolojik ve zararsız olan bu durumda bebeği ağlatan nedeni gidermek, sıkan giysilerini açmak, rahat solunum yapmasını gidermekle çözülür.

  Aniden ortaya çıkan morarmalarda, sebep ağız yolu ile alınan besinlerin ya da kusmukların solunum sistemine kaçmasıdır. Bu halde derhal bebeği başı aşağı gelecek şekilde çevirmeli, sırtına hafif hafif darbelerle solunum sistemine kaçmış yabancı maddelerin çıkmasına yardımcı olunmalıdır. Sonuç alınmıyorsa, vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

  Yaşamın ilk aylarında morarma yapan nedenler arasında kalp ve damar sisteminin doğmalık anomalileri sonucu, daha önce sözü edilen kirli kanla temiz kanın karıştığı hallerdir. Ayrıca virüs dediğimiz mikropların yol açtığı kalp adalesinin, iltihabi olan myokarditler ve genellikle ağır akciğer ihtihap-lanmalarında, zatürrelere eşlik eden kalp yetmezliği halleri; kalp çarpıntısı, morarma ve karaciğerde büyüme ile ortaya çıkar. Bu durumlar ancak çocuk hekimi ve onun belirleyeceği hastalığa özgü testler ve laboratuvar araştırmalarıyla belirlenebilir. Çoğunlukla hastane koşullarında sağıtmaya ve bakıma gerek gösterir.
   


Similar Threads: Yeni Doğan
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Yenidoğan bebek nasıl yıkanmalıdır? 5 Mart 2014
Bebek Bakımı Yeni doğan bebeğe yapılması gereken sünnetler nelerdir? 21 Şubat 2014
Bebek Bakımı Yeni doğan bebek çiçek mesajları 14 Şubat 2014
Bebek Bakımı Yeni doğan bebeklerin ideal kilosu 21 Ocak 2014
Bebek Bakımı Yeni Doğan Bebeğin Ağırlığı Ne Kadar Olmalı? 29 Kasım 2013