Yeni Doğan Bebek Neden İshal Olur

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 14 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Yeni Doğan Bebekler Neden İshal Olur

  Yeni Doğan Bebeklerdeki İshal Nedenleri

  İlk dönemlerde bebeklerde anne sütü aldıklarında bol sıvı dışkılama vardır.

  Bu nedenle bebeğin ishal olduğunu anlamak çok kolay olmayabilir. Ama anne sütü kakası altın sarısı renkte sulu içinde tanecikler olan bir kakadır.

  Birinci aydan sonra bu kaka gidereke koyulaşmaya püre kıvamına gelmeye başlar. Ama genel olarak renk altın sarısıdır. Ve içinde herhangi bir ekstra madde görmeyeceksinizdir.

  Bebeklerde bizim ishalle en sık karşılaşma nedenimiz inek sütü alerjisidir. İnek sütünü direk bebeğe veriyor olmamız gerekmez.

  İshal vücuttan önemli ölçüde su ve tuz kaybına neden olur. Dehidratasyon adı verilen vücudun ciddi miktarda susuz kalması durumu ishalde tedbirler alınarak önlenebilir bir durumdur.

  İshalin genelde mikrobik enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Bu enfeksiyonlar bakteri, virus ve parazitler tarafından oluşturulmaktadır.

  Virüs, bakteri ve parazitlerin bulaştığı yiyecekler ve su ishale neden olabilir. Bunun yanında beslenme hataları, doğuştan kaynaklanan metabolizma hastalıkları, bağırsak hastalıkları, zehirlenmeler, ilaçlar ve özellikle antibiyotikler yer alır.

  [​IMG]