Yeni Doğan Bebek Neden Ateşlenir

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 16 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Yeni Doğan Bebekler Neden Ateşlenir
  Yeni Doğan Bebeklerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

  Ateş nedir, neden yükselir, ne zaman normalin üstünde kabul edilir, nasıl düşürülür

  Çocuklarda ateşle beraber nefas alma ya da yutkunma güçlüğü, kusma ya da ishal varsa,doktora gidilmesi öneriliyor sitesi çocuklardaki ateş konusunda ayrıntılı bilgiler.

  Ateş (pirezis) kelimesinin kökeninin Periklese dayandığı bilinmektedir. Perikles (MÖ 495-429) döneminde yaşamış Yunanlı bir filozoftur Perikles döneminde hekimler bir takım enfeksiyonları ateş tipi ile tanımlıyorlardı Ateş bir hastalık değildir. Bir enfeksiyon, bir ödem, bir doku hasarı, aşı gibi nedenlerle vücut ısısını düzenleyen termoregülatör merkezdeki dengenin bozulmasıdır. Çocuğun kulaktan veya ağızdan ölçülen ateşi 36-36,8 ise bu normal ateştir.

  [​IMG]

  Bebeklerde yüksek ateş neden olur ve yüksek ateşi kontrol altına almak için neler yapmalıyız. Çoğu anne baba yüksek ateş sırasında ne yapacağını bilemez ve telaşa kapılır. İşte bizde bu yazımızda ateşi çıkan çocuğa neler yapılmalı ve hangi durumlarda hastaneye götrülmeli.

  Yüksek Ateş Kaç Derecedir


  Her seviyedeki ateş tehlikeli sayılmaz. Kabul edilen ateş sınırları şöyle:
  Ateşsiz: 34,4-37,9
  Ateşli: 38,0-39,9
  Yüksek ateşli: 40,0 ve yukarısı

  Ateş nasıl ölçülür


  Kulak, dil altı, popo ve koltuk altı ateş ölçme noktalarıdır. Koltuk altı ölçümleri diğer ölçümlere göre 0,5ºC derece daha düşüktür. 2-2,5 yaşından küçük çocuklarda dil altından ölçüm yapmak teknik olarak biraz zordur. Kulak dereceleri saniyeler içinde güvenilir ölçümler yapabilmektedir. Ancak ucunun bebeğinizin kulak kanalına iyi oturduğundan emin olmanız gerekir. Evinizde mutlaka rahat kullanabileceğiniz bir dereceniz olmalıdır. Bu derece ile çocuğunuz ateşli değilken birkaç sefer ölçüm yapıp normal vücut sıcaklığını kaydetmekte yarar var.

  Eğer çocuğunuzun ateşi yoksa fakat hasta görüntüsünü korumaya devam ediyorsa bir saat içinde ateşini bir daha ölçün. Eğer çocuğunuzun ateşi 38,0 ile 39,9 arası ise ateş düşürmek için önlem alın. Çoçuğunuzun ateşi 40 derece ve yukarıdaysa hemen doktorunuzla konuşun.

  Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür


  Eğer çocuğunuz üç aydan daha küçükse hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Ancak, bu arada bebeğin üzerini açarak bekleyin ve 15 dakika sonra tekrar ateşini kontrol edin. Eğer çocuğunuz üç aydan büyükse aşağıda yöntemleri uygulayabilirsiniz.