Yeni Doğan Bebeğin ilk 14 günü hakkında bilgi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 6 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Yeni Doğan Bebeğin ilk 14 günü


  Yeni Doğan Bebeğin ilk 14 günü...BEBEĞİNİZİN DIŞ GÖRÜNÜMÜ Bebeğiniz doğumun yorgunluğunu üzerinden atarken, dış görüntüsü de hızla değişir ve güzelleşir.Siz de bebeğinizdeki bu değişiklikleri yakından izlersiniz.

  Bebeğin Refleksleri

  Doğumda bebeğinizin bacakları karnına doğru çekiktir. Yüz üstü yatırdığınızda da tıpkı emckleyecekmiş gibi bacaklarını karnına çeker, ikinci haftaya doğru ise bebek bacaklarını daha rahat kıpırdatmaya başlar ve bu doğum refleksleri kaybolur. Bebeğiniz doğduktan sonra başını iki yana çevirin, gözlerini başından birkaç saniye sonra çevirdiğini göreceksiniz. Bu da bir reflekstir ve 10 gün içinde ortadan kaybolur. Bebeğin emme ve memeye yönelme refleksi ise gün geçtikçe artarak devam eder.

  Bebeğin Başı

  Doğumda forseps veya vakum kullanıl-dıysa bebeğinizin başı gereğinden uzun veya hafif zedeli olabilir. İkinci haftaya doğru baş esas şeklini alır ve zedelenmiş yerler geçer. Hatta bebeğiniz omzunuza yatırdığınızda hafifçe başını kaldırma çabasına bile girebilir.

  Öneriler: Bebeğinizin dış görünüşünü fazla önemsemeyin. Ancak daha önemli sorunlarınız varsa mutlaka çocuk doktorunuza danışın. Bebeğinizin başını her zaman için desteklemeyi unutmayın.

  Bebeğin Vücudu

  Bebeğiniz doğumdan sonra bir miktar kilo kaybeder, iki haftalık olduğunda ise doğum kilosuna yeniden ulaşır. Vücudunda, özellikle sırt ve omuzlarında bulunan tüyler ilk iki haftada genellikle dökülür. Doğumda hafifçe şişkin olan genital organları ve göğüsleri de iki haftada normale döner.
  Öneriler: Bebeğinizi düzenli besleyin. Kendi sağlığınıza da dikkat edin. Düzenli dinlenin ve özellikle emziriyorsa-nız sağlıklı beslenin.

  Bebeğin Cildi

  Bebeği kaplayan yağlı verniks maddesi doğumla birlikte yok olmadıysa ilk 3 gün içinde kendiliğinden tamamen ortadan kaybolur. Bebeğin burun çevresinde ve yüzünde milia adı verilen minik beyaz noktacıklar ve kızarıklıklar oluşabilir. Bunlar dış dünyaya adaptasyonun bir belirtisidir, kendiliğinden geçer. Bebeğin kuru ve dökülen cildi ile henüz tam oturmayan cilt rengi de ilk iki haftanın ardından düzelmeye başlar.
  Öneriler: Bebeğinizi göbek bağı düşünce yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra cildini bebek yağı ile nemlendirmeniz iyi olur. Cildinde enfeksiyon belirtileri varsa bebeğinizi mutlaka doktoruna götürün.
  Bebeğin Gözleri

  Bebeğinizin göz kapaklarının şişliği ve gözlerindeki kırmızılık da doğum sırasındaki zorlanmalardan ortaya çıkar ve kısa sürede kendiliğinden iyileşir.

  Öneriler: Bebeğin gözlerine dokunmayın. Eğer kapanıp, yapışıyorsa, bir parça pamuğu kaynatıp soğuttuğunuz suyla ıslatın ve yumuşak bir şekilde silin.

  DESTEK SİSTEMLERİ

  Fiziksel görünüşü ile birlikte bebeğin vücut fonksiyonları da oturur ve daha anlamlı bir hal alır.
  Bebeğin Nefes alması

  ilk başlarda bebeğiniz gürültülü ve düzensiz bir biçimde nefes alabilir. Çok hapşırıp, hıçkırabilir. Bunlar solunum sistemini güçlendirir ve 15 gün sonra bebeğin nefes alması kolaylaşmış olur.
  Öneriler: Bebeğinizin düzensiz nefes alması sizi rahatsız ediyorsa onu daha kolay kontrol edebilmek için odanızda yatırabilirsiniz.

  Bağırsak hareketleri

  İlk başlarda görülen koyu yeşil mekon-yumdan sonra bebeğin bağırsak hareketleri de değişiklik gösterir, önce yeşil-kahverengi sonra da koyu sarı kaka yapmaya başlar. Başlangıçta bebeğin günde 8-10 kere bile kaka yapması normaldir. Zaman içinde bu durum günde 2-3′e düşer.
  Öneriler: Bebeğin altını değiştirmek ilk günlerde zor gelebilir. Ancak bez değiştirmek yakında en kolay yaptığınız iş haline gelecek, ama iyice öğrenip, ustalaşana kadar kendinize zaman verin ve bu arada farklı yöntemler deneyin.

  BEBEĞİN DAVRANIŞLARI

  Bebeğiniz doğumun etkilerini üzerinden attıkça davranışları da büyük bir hızla değişmeye başlar. Doğumdan sonra gergin olan ve kolay ağlayan bebeğiniz zaman içinde huzura kavuşur.
  Uyku hali

  Bebekler doğumdan

  sonra ilk saatte genelde uyanık olurlar. Ondan sonra ise ilk iki haftalarında genellikle hayli uykucudurlar, özellikle doğal yolla doğmayan bebeklerde uyku haline daha çok rastlanır.
  Öneriler: Bebeğinizin sürekli uykulu olması sizi şaşırtmasın. Yakın zamanda belli bir düzene oturur.
  Ağlama ve gerginlik
  Zor doğan ya da doğumunda ilaç, ağrı kesici, anestezi, forseps, vakum kullanılan ya da ters doğan bebekler genellikle bölgeyi kuru ve temiz tutmanız gereklidir.
  Bebeğin göbek bağı çevresini kaynamış su ve pamukla iyice temizleyin. Kordonun dibinden kanama oluyorsa doktorunuza danışın.
  BESLENME ZAMANI

  Başlangıçta bebeğiniz çok uyuduğu için beslenmeye ilgi göstermeyebilir. Ancak iki hafta içinde daha çok yemeye başlar. Büyük doğan bebekler daha kolay acıkıp, daha çok yemek isteyebilirler. Ancak yine de ilk iki hafta boyunca bebeğinizi çok sık emzirmeniz gerekebilir. Her geçen gün bebeğiniz bir seferde çok emip daha fazla ara vermeye başlar. Böylece zaman içinde belli bir düzene oturur.

  DEĞİŞEN DUYGULAR…

  Bebeğin ilk iki haftasında annenin ruh hali de büyük dalgalanmalar gösterir. Bir an bebeğinizin yanınızda olmasından büyük mutluluk duyarken, birkaç saniye sonra sebepsiz yere gözyaşlarına boğulabilirsiniz. Hormonların sebep olduğu bu dalgalanmalar kısa sürede geçer. Önemli olan sakin ve sabırlı olup kendinize zaman tanımanızdır. Özellikle doğumdan sonraki 4-5. günlerde süt de iyice gelmeye başladığında gergin ve depresif olabilirsiniz. Bu durum birkaç günde geçmezse doktorunuza başvurmanız gerekir. Çünkü erken teşhis, doğum sonrası depresyonunun tedavisinde çok önemlidir. Bebeğiniz yaşantınızı dramatik bir biçimde değiştirir. Panik, yorgunluk ve bitkinlik hislerinizin geçmesi ve yeni durumunuza adapte olabilmek için zamana ihtiyacınız vardır. Duygularınızı eşinizle ya da sizi anlayacağını düşündüğünüz yakınlarınızla paylaşın. Ayrıca istemediğiniz takdirde asla misafir kabul etmeyin. Bu arada sağlıklı beslenip, dinlenmenize özen gösterin.
   


Similar Threads: Yeni Doğan
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Yenidoğan Enfeksiyonları Hakkında bilgi 11 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Yenidoğan Tarama Testi nedir? 11 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Yeni Doğan Bebeğinizin Açık Hava Gereksinimi 12 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Yeni doğan bebeklerde vücut ısısı ne olmalı 11 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Yeni doğan bebeğin vücut ısısın ne olmalı 10 Şubat 2012