Yeni Besinlerde 4 Gün Kuralı

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 8 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yeni Besinlerde 4 Gün Kuralı Nedir?
  Yeni Besinlere Alışma Zamanı Kaç Gündür?
  Yeni Besinlerde 4 Gün Kuralı

  [​IMG]

  Yeni Besinlerde 4 Gün Kuralı
  Bebeğinizi yiyeceklerle tanıştırırken alerjik reaksiyonlar ve besin intoleransları yaşayabileceğiniz tehlikelerdir. Bunun için “4 Gün Kuralı” adı verilen bir yönteme başvurmak bebeğinizin yaşayabileceği sorunları görmek ve neden kaynaklandığını anlamak için en iyi yoldur.

  Peki, 4 Gün Kuralı nasıl işler? Oldukça basit. Bebeğinize yeni bir besin verdiğiniz zaman 4 gün süresince başka bir yeni besinden uzak durmalısınız. Mesela herhangi bir sebzeyi ilk kez verdiğinizde 4 gün boyunca başka bir yiyeceği “ilk kez” vermemelisiniz. Bunun yerine tek yeni besin ve daha önce bu denemeyi yaptığınız yiyeceklerle devam etmelisiniz.

  Neden 4 gün boyunca tek bir yeni besin? Genelde alerjik reaksiyonlar çabuk gerçekleşir. Çoğu zaman alerji yapan yemeği yedikten yarım saat sonra alerji belirtileri görülür. Ancak yine de bu sorunların görülmesi 3-4 gün alabilir. Aynı şekilde, hazım problemlerinin su yüzüne çıkması da birkaç gün alabilir.

  Basit örnek: Bebeğiniz daha önce patates ve elma yemiş ve herhangi bir reaksiyon göstermemiş olsun. Bu durumda ilk kez havuç verecekseniz dört gün boyunca sadece patates, elma ve havuç vermelisiniz. Böylece herhangi bir alerji olursa havuçtan olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak havucu ilk kez verdikten sonra bir sonraki öğünde muz verirseniz ve ertesi gün bebeğiniz alerji geçirirse bunun havuçtan mı muzdan mı olduğunu bilemezsiniz ve yeniden ikisini de denetip bebeğinizi tekrar alerji ederek sebebini bulmanız gerekir.

  4 günlük süreçte tek bir yeni besin sunmak, oluşabilecek herhangi bir alerji ya da hazımsızlığın hangi yemekten dolayı olduğunu hemen keşfetmenizi sağlar. Böylece bu yemeği bebeğinizin menüsünden çıkarabilirsiniz. Eğer aynı günde birkaç yeni besin sunarsanız alerjinin hangisinden gerçekleştiğini anlayamazsınız, hangisi olduğunu bulmak için hepsini teker teker yeniden denemeniz ve yeniden alerjik reaksiyonu bebeğinize yaşatmanız gerekir. 4 Gün Kuralı, bundan kaçınmanız için en rahat yöntemdir.

  Not: Bebeğinizin bir besine reaksiyon göstermesi, kesin bir şekilde alerjisi olduğu ve asla yememesi gerektiği anlamına gelmeyebilir. Birkaç ay sonra bebeğinize yeniden sunabilir ve yeniden reaksiyon gösterip göstermediğini görebilirsiniz.