Yeni Askerlik Kanunu 2012

'Haberler' forumunda Elfida tarafından 9 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Tasarıya göre, askerlik şubeleri başkanlıklarınca kısa sürelerle teşkil edilen ve etkinliği kalmayan askerlik meclisleri, ilk yoklama ile yedeklik yoklaması işlemleri kaldırılacak. Yükümlülerin sağlık muayeneleri, aile hekimlerince yapılabilecek.

  Askeri hastane bulunmayan yerlerde, engelli, yatalak, uvuz kaybı, gibi gözle görülür rahatsızlığı bulunanlar hakkında ''askerliğe elverişli değildir'' raporu, askerlik şube başkanı ve mülki amirliklerince görevlendirilecek resmi iki doktordan oluşan geçici sağlık kurullarınca verilebilecek.

  Fakülte ya da yüksek okul öğrencilerinin askerliği erteleme şartlarından olan okula devam mecburiyeti ve iki yıl üst üste sınıfta kalmama zorunluluğu kaldırılacak.

  Dış kaynaktan temin edilen muvazzaf subay adayları, rütbe takmadan önce subay temel askerlik ve subaylık anlayışı kazandırma eğitimine tabi tutulacak.

  Astsubayların da birinci dereceye yükselebilmesine imkan tanınacak.

  Askerlik hizmeti sırasında veya bu hizmeti tamamladıktan sonra fakülte ve yüksek okulları bitirenlere sözleşmeli subay veya astsubay olabilme imkanı gelecek.

  Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek; yoklama işlemleri, 1 Ocak gününden başlamak üzere yaklaşık 14 aylık süreye yayılacak.

  TBMM Başkanlığı'na sunulan Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na göre, yoklama devri, askerlik çağının başlangıcından muvazzaflık hizmetinin başlangıcına kadar geçen süre olacak. Tasarıyla, seferberlik veya olağanüstü hallerde 19 yaşında bulunanların askere alınmalarına imkan tanıyan düzenleme yürürlükten kaldırıldı.

  Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek; yoklama işlemleri, 1 Ocak gününden başlamak üzere yaklaşık 14 aylık süreye yayılacak.

  Asker alma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı'nca yürütülecek. Mevcut düzenlemede, asker almak işlerinde Türkiye Cumhuriyeti kolordu mıntıkalarına, kolordu mıntıkaları askerlik dairelerine, askerlik daireleri askerlik şubelerine ayrılmıştı. Şubeler dairelere, daireler fırka veya kolordulara ve kolordular Müdafaai Milliye Vekaletine bağlıydı.

  Tasarıyla, MERNİS, Adres Kayıt Sistemi ve Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sisteminin yürürlüğe girmesiyle birlikte uygulama alanı kalmayan ilk yoklama ve son yoklama işlemleri kaldırılarak; yoklama, yükümlülerin askerliğe elverişlilik ve öğrenim durumları ile meslek ve niteliklerinin belirlenmesi işlemlerini kapsayacak şekilde yeniden tanımlandı. Buna göre, ''yükümlülerin sağlık muayenelerinin yapılarak askerliğe elverişli olup olmadıkları, öğrenim durumları, meslekleri ve niteliklerinin belirlenmesi'' işlemine yoklama denecek.

  Yükümlülerin yoklama işlemleri yaklaşık 14 aylık bir süreye yayılacak. böylelikle, yoklama kaçağı sayısı ve yoklama dönemlerinde askerlik şubeleri önünde oluşan yükümlü yoğunluğu azaltılmış olacak.

  Askerlik çağına gireceklerin kimlik bilgileri İçişleri Bakanlığı'nca her yıl Ekim ayında Milli Savunma Bakanlığı'na bildirilecek.

  Askerlik çağına girenler ile bunlarla işleme tabi olanların yoklaması, her yıl 1 Ocak günü başlayacak ve o yıl askerlik çağına giren doğumluların silahaltına alınacağı ilk celp ve sevk tarihinin bitimine kadar devam edecek.

  Milliyet​
    2. Cevap: Yeni Askerlik Kanunu 2012

  Yeni askerlik yasası ile ilgili olarak ;
  2010 yılında a.ö.f 2.sınıfta iki yıl üst üste kaldığım için yoklama kaçağı durumuna düştüm.2011 yılında bir üst sınıfa geçtim. halen okuyoırum. yaşım 27 ... kaçak durumundan çıkıp tecil hakkımı kullabilirmiyim...
  bitirdiği okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırmamak, yoklama kaçağı veya bakaya kalmamak ve 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya ya da ilişkileri kesilinceye kadar ertelenebilecek deniliyor. burada söz konusu iki yıl ard arda kalan yoklama kaçağı bu kanunla şimdi tecil yaptıramıyacak mı.
  lütfen bilgilendirirseniz sevinirim.
    3. Cevap: Yeni Askerlik Kanunu 2012

  hocam 2010 yılında kaçak durumuna düşüp bugüne kadar nasıl geldiniz? kimse arayıp sormadımı? yaşım 25 bende bu sene kaçak durumuna düştüm sürekli polis geliyo şubeye gitmem için. şehirdışınada çıkamıyorum GBT ye girmemek için. sen nasıl yapıyosun?
   


Similar Threads: Yeni Askerlik
Forum Başlık Tarih
Haberler Yeni ehliyet sistemi için gerekli evraklar nelerdir 2016 7 Ocak 2016
Haberler 2015 yeni yılda asgari ücret ne kadar olacak 5 Aralık 2014
Haberler Çalışan annelerin yeni hakları nelerdir 16 Ağustos 2013
Haberler 2013 Ehliyet Yenileme Ücretinde Değişiklik 4 Temmuz 2013
Haberler Yeni Ehliyetler Ne Zaman Geliyor 2 Haziran 2013