Yeni Anayasa Taslağı

'Haberler' forumunda KaRL_ tarafından 24 Nis 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ak Partinin hukukçu kurmayları, Anayasa değişikliği paketini tamamladı ve meclise sundu.
  Ak Partide bir süredir çalışmaları devam eden Anayasa değişikliğine ilişkin taslak metin 3′ü geçici toplam 26 maddeden oluşuyor.


  İŞTE DEĞİŞİKLİKLER;

  KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK YOK, ENGELLİLERE VAR

  Anayasaya çocuklara, yaşlılara ve engellilere pozitif ayrımcılık yapılmasının önü açılıyor. Ancak beklenen “kadınlara da pozitif ayrımcılık getiren madde, taslağa konulmadı. Yani, kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmasının önü kapalı.

  PARTİ KAPATMA
  - Parti kapatma davası ancak TBMM izniyle açılabiliyor.
  - Partisinin kapatılmasına neden olan vekilin milletvekilliği düşmüyor
  - Mecliste yapılan konuşmalar, Meclisin izni olmadan kapatma davasına konu yapılamayacak
  - Partilerin “temelli kapatılmasının önü kesiliyor. Kapatılan partinin yeniden açılmasının önü açılıyor.
  - Siyasi yasaklar 5 yıldan üç yıla iniyor


  MECLİS YÖNETİMİ GÖREV SÜRESİNE DÜZENLEME
  Anayasa paketi ile TBMM yönetiminin görev süresi de, daha önce yapılan ve genel seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını öngören Anayasa değişikliğine uygun hale getiriliyor. TBMMde seçimden sonra ilk seçilen yönetim 2 yıl görev yapacak. Daha sonra seçilen yönetim ise, yeni seçime kadar görev yapacak.

  YAŞ KARARLARINA YARGI DENETİMİ
  Anayasanın 125. maddesindeki değişiklik ile, Yüksek Askeri Şuranın alacağı askerlikle ilişik kesme kararlarının yargıya götürülmesinin önü açılıyor.
  Hakim ve savcıların denetimi için yeni yasa çıkarılacak.


  DARBE GİRİŞİMLERİ SİVİL YARGIYA;
  Anayasa değişiklik paketinde önerilen değişiklik ile, askerlerin “devletin güvenliği, anayasal düzen ve bu düzenin işleyişine karşı suçların, sivil mahkemelerde yargılanmasının önü açılıyor. Böylece Ergenekon gibi davalarda “askeri mahkeme mi, sivil mahkeme mi baksıntartışması ortadan kaldırılıyor.

  SİVİLLER SİVİL MAHKEMEDE
  Savaş dönemleri dışında, hiçbir sivilin askeri mahkemede yargılanmaması Anayasaya giriyor. Hatta savaş halinde bile Askeri mahkemelerin yetkilerinin neler olacağına ilişkin yeni bir yasal düzenleme yapılmasının önü açılıyor.

  Anayasa Mahkemesi DEĞİŞİYOR

  - Üye sayısı 11den 19a çıkıyor

  - 3 ÜYEYİ TBMM SEÇEÇEK- 2 üyeyi Sayıştay ve 1 üyeyi barolar aday gösterecek, TBMM bu adaylar içinden seçecek


  ÜNİVERSİTE MEZUNU VATANDAŞA Anayasa Mahkemesi ÜYELİĞİ
  - Değişiklik paketine göre, Anayasa Mahkemesinin kalan üyeleri Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek. Adayları, Danıştay, Yargıtay, Yüksek İdare Mahkemesi, YÖK aday gösterecek. Cumhurbaşkanının ayrıca üst yöneticiler, Anayasa Mahkemesi raportörleri ve hatta yüksek öğrenim görmüş Türk vatandaşları arasından da Anayasa Mahkemesi asil üyesi seçme hakkı olacak. Tüm Anayasa Mahkemeleri üyelerinde 45 yaşını doldurmuş olma şartı aranacak.
  - Anayasa Mahkemesi üyelerinin görev süreleri 12 yılla sınırlandırılıyor. İkinci kez seçilmelerinin önü kapatılıyor.


  YÜCE DİVAN KARARLARINA YARGI YOLU AÇILIYOR
  Değişiklik paketi ile, Cumhurbaşkanları, Başbakan ve Bakanları yargılayan Anayasa Mahkemesinin, yani Yüce Divanın vereceği kararlara da yargı yolu açılıyor.
  Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, tüm iç yargı yollarını tükettikten sonra Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmalarının da önü açılıyor. Böylece, vatandaşların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmeden önce, bir de Anayasa Mahkemesine başvurmalarının önü açılıyor.


  ASKERİ YARGIDAN “ASKERLİK GEREKLİLİĞİ KALKIYOR
  Anayasa değişikliğine, sivil ve askeri yargılama arasındaki farkların giderilmesi için de maddeler konulmuş. Buna göre, Askeri yargıtayın kuruluş ve işleyişine ilişkin kanunlar yapılırken, bunların “askerlik hizmetlerinin gereklerine görev yapılmasının önü kapatılıyor. Buna ilişkin Anayasa maddesinden, “askerlik hizmetlerinin gereklerine göre ibaresi kaldırılıyor

  HSYKNIN YAPISI DEĞİŞİYOR
  Anayasa değişiklik paketinde, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunun yapısında da değişikliğe gidiliyor. Üye sayısı 21e çıkarılıyor. Adalet Bakanının, HSYKnın başkanı olması ilkesi ve Adalet Bakanlığı Müsteşarının kurulun doğal üyesi olması değiştirilmiyor. (Oysa AB raporlarında bu durumun yargı bağımsızlığını etkileyeceğine ilişkin eleştiriler vardı).
  HSYK, üç kurul halinde çalışan bir yapıya kavuşturuluyor.
  HSYKnın meslekten çıkarma kararı, yargı denetimine açılıyor. HSYKnın diğer tüm kararlarına ise yargı denetimi kapalı.


  12 EYLÜLE YARGI YOLU
  Anayasanın 12 Eylül askeri darbesini yapanların yargılanmasına engel olan geçici nitelikteki 15. maddesi kaldırılıyor. Böylece başta eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren olmak üzere, 12 Eylül darbe sorumluları hakkında darbe yapılmasının önü açılıyor.

  DEĞİŞİKLİĞE KADAR AÇILACAK DAVALAR DA, DEĞİŞİKLİK KAPSAMINDA
  Değişiklik paketindeki en ilginç madde ise, getirilen bir geçici madde.
  Bu geçici madde, Anayasa Mahkemesinde açılacak siyasi parti kapatma davalarına ilişkin. Buna göre, herhangi bir siyasi parti hakkındaki dava, Anayasa değişiklikleri geçmeden açılsa bile, yapılacak değişikliklere tabi olacak.
  Yani mesela, Yargıtay Başsavcısı, bugünlerde, daha Anayasa değişiklikleri yapılmadan Ak Parti, CHP, MHP, BDP ya da diğer bir parti hakkında kapatma davası açarsa, bu dava da Anayasada yapılacak değişiklikler çerçevesinde görülecek. Yani siyasi parti kapatmaya zorluk getiren maddeler çerçevesinde ele alınacak, cezaları daha az olacak.


  Anayasa Mahkemesi YEDEK ÜYELERİNE ASİL ÜYELİK YOLU
  Yine getirilen bir geçici madde ile, halen Anayasa Mahkemesinde görevde bulunan geçici üyelerin tümünün asil üye haline getirilmesi öngörülüyor. Kalan üyelikler için yapılacak seçimler karara bağlanıyor.

  HAŞİM KILIÇ SÜRE SINIRI YOK
  Anayasa Mahkemesi üyelerine getirilen 12 yıllık görev süresi sınırı, mevcut üyelere uygulanmayacak. Böylece, örneğin 1990 yılından bu yana Anayasa Mahkemesi üyesi olan Başkan Haşim Kılıçın emekli edilmesi gündemde olmayacak. Getirilen geçici madde ile, Kılıç ya da onun durumuna benzer mevcut Anayasa Mahkemesi üyeleri, yaş haddine kadar Anayasa Mahkemesi üyeliğine devam edebilecek.

  Ak PartiDEN “YA HEP, YA HİÇ

  Anayasa değişiklik paketine konulan bir başka geçici madde de önemli;
  Çünkü bu madde, Anayasa değişikliklerinin “bir bütün halinde halkoylamasına götürülmesini öngörüyor. Yani bir anlamda, muhalefetle yapılan görüşmelerde, değişiklik üzerinde anlaşılan maddelerin TBMMde oylanarak, doğrudan geçirilmesi, anlaşmazlık olan maddelerin ise halkoyuna sunulmasının önü kesiliyor.
  Bu konuda en önemli örnek, 12 Eylüle yargı yolunu açan madde idi. CHP de bu maddeye destek veriyor, dolayısıyla maddenin TBMMde doğrudan oylanıp, karara bağlanması büyük ihtimal olarak görülüyordu.
  Ancak Ak Parti, koyduğu bu geçici madde ile, “ya hep, ya hiç kuralını getiriyor. Aradan seçilecek maddelerin Meclisten geçirilmesinin, muhalefetin beğenmediği maddelerin ise halkoyuna götürülmesinin, yani pakette bir bölünme yapılmasının önünü kapatıyor.
   
 2. Cevap: Yeni Anayasa Taslağı

  Hayirlisi, bilgiler icin tesekürler.
   
Yükleniyor...