yemek borusunun görevi nedir

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. yemek borusunun görevi nelerdir,
  yemek borusunun sindirimdeki görevi


  Yemek borusu, ağızdan yutulup gelen besinleri alt ucundaki büzücü kastan geçirerek mideye ulaştırır. Mideden geriye doğru bir akımı önlemek için sürekli kasılmış olarak kalır.
  Bu geriye akış enzimlerce zengin çok asitli (ekşi) mide suyunun yemek borusuna geri dönmesi demektir.

  Göğsüne ağrılara, göğüs kemiğinin arkasında yukarıya doğru yayılan yanmalara neden olur. Yemek borusunun alt ucundaki büzücü kasın gevşemesinden ileri gelir. Diyafram fıtığıyla birlikte olabilir. Çoğunlukla zararsızsa da kulak –boğaz burun ve akciğer enfeksiyonlarına veya endoskopi aracılığıyla teşhis konan çok daha önemli yemek borusu lezyonlarına neden olabilir (yemek borusu iltihabı, ülserler, kanamalar, darlıklar).

  Yemek borusu kanserleri sıklığını korumaktadır.Özellikle 50 yaş üstünde, alkol ve tütün kullanan erkeklerde görülür. Tedavisi, cerrahi olarak urun çıkarılması, ardından kemoterapi ve radyoterapidir.

  Yemek borusunun özel hareketliğini bozulabileceği gibi (akalazi), ikincil olarak da kas liflerindeki (miyasteni) ya da iç sinir ağındaki bir lezyon (chagas hastalığı) yahut sinir ve hormon sistemlerindeki bir lezyon yüzünden bozulabilir.