Yediğimiz besinler kemik yapımızı nasıl etkiler

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 5 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


  1. Cevap: Yediğimiz besinler kemik yapımızı nasıl etkiler

    Kemiklerin gelişmeleri ve kendilerini yenileyebilmeleri için yeterli miktarda kalsiyum, fosfor mineraline gerek vardır. Süt en önemli kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Büyüyen bir çocukta sütün niçin önemli bir besin olduğu bu nedenle kolay anlaşılır. İkinci zorunlu ihtiyaç D vitaminidir. Bu minerallerin etkin olarak emilmesini ve kullanılmasını sağlar. Kemiklerin gelişmeleri ve kendilerini yenileyebilmeleri için yeterli miktarda kalsiyum, fosfor mineraline gerek vardır. Süt en önemli kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Büyüyen bir çocukta sütün niçin önemli bir besin olduğu bu nedenle kolay anlaşılır. İkinci zorunlu ihtiyaç D vitaminidir. Bu minerallerin etkin olarak emilmesini ve kullanılmasını sağlar.
       2. Cevap: Yediğimiz besinler kemik yapımızı nasıl etkiler

    Vücudumuzun tüm dokularında olduğu gibi, kemiklerimiz de yaşayan dokulardır. Kemik dokusunu oluşturan hücreler bir taraftan yenilenmekte iken, diğer taraftan yıkılmaktadır. İskeletimizin gelişimi, anne karnında başlamaktadır. Bu dönemde anne sağlığı, annenin özellikle kalsiyumdan yeterli beslenmesi önem taşımaktadır.

    Kemik yapımı doğumdan sonra çocuğun gelişimine paralel olarak devam etmektedir. Bu dönemde yine kalsiyumdan ve diğer besin Maddelerinden zengin olan Anne Sütünün, çocuk gelişimi üzerindeki önemli etkileri unutulmamalıdır. Gelişme çağında yeterli kalsiyum alınamazsa kemik kütlesinde istenilen düzeylere ulaşılamaz, yani kemik kütlesi zayıf olmaktadır. Kemik kütlesinin gelişiminde, beslenme ile birlikte fiziksel aktivite ve hormonal faktörler de önemli rol oynarlar.