Yazın Neden Açık Renk Giyeriz

'Etüt Merkezi' forumunda Elfida tarafından 10 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yazın açık renk giyme nedenleri nedir
  Neden Yazın açık renk giysi giyilir

  Yaz günleri, güneşli sıcak günlerde genellikle beyaz veya açık renkli giysiler giyeriz. Beyaz renk güneş ışığı içinde bulunan bütün ışınları yansıtır yani bütün renklerin birleşimidir. Siyah renk ise tam aksine bütün ışınları emer. Siyah renk üzerinde hiçbir ışın yansımaz, yani aslında siyah bir renk değildir, renksizliktir.

  Siyah renkli kumaşlar ışığın hepsini tuttuklarından, beyaz kumaşlara göre tenimizi 5 derece daha sıcak tutarlar. Peki öyleyse Sina çöllerindeki bedeviler niçin siyah renkte giysi giymeyi tercih ediyorlar?

  Çünkü siyah renkli giysi, kumaş ile tenin arasındaki havayı ısıtıyor ama aynı anda bir havalandırma mekanizmasının da çalışmasını sağlıyor. Bu ısınan havanın yerini alan hava bedevilerin serinlik hissi duymalarını sağlıyor.

  Siyah giysiler güneşin tüm ışınlarını tenimize geçirirler ama beraberlerinde enfraruj ışınlarını da. Bu nedenle çok güneşli bir günde açık renk giymek kesinlikle faydalıdır. Kapalı bir yerde ise enfraruj ışınları nüfuz edemeyeceği için siyah rengin ısıyı daha fazla iletmesi avantaj yaratabilir. Belki de dışa beyaz, içe siyah giymek, giysi, ten ve hava arasındaki ısı alışverişi için en ideal kombinasyondur.
   


Similar Threads: Yazın Neden
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Yazın Balıklar Neden Derin Sulara Gider 1 Haziran 2011
Etüt Merkezi İnterfaz sırasında hücrede meydana gelen değişiklikleri yazınız 13 Ekim 2015
Etüt Merkezi Yaşadığınız yerin yerel yönetim birimlerini yazınız 10 Nisan 2015
Etüt Merkezi Yazının İcadı İnsanlığa Neler Kazandırmıştır? 17 Aralık 2011
Etüt Merkezi yazın gölge hoş, kışın çuval boş atasözünün anlamı 24 Eylül 2011