Yazılı Mektup Örnekleri

'Eğitim Merkezi' forumunda zamaneanne tarafından 21 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Yazılı Mektup Örnekleri  Mektup Örnekleri  Mektupa başlarken öncelikle hitap yani kişiye seslenme yapılır. Sevgili Forumdaş okuyucuları gibi.Hitap edildikten sonra virgül koymayı unutmayınız.
  Hitap örnekleri: Sevgili Eşim, Saygıdeğer Babacığım, Güzel Anneciğim, gibi hitap ederek başlayabilirsiniz mektubunuza.

  Hitap bölümünü geçtikten sonra giriş bölümü yazılır mektupta. Giriş bölümünde genelde ilk mektuptan söz edilir ve mektubu neden yazdığınızı ve kendinizden bahsedebilirsiniz.

  Giriş bölümünü geçtikten sonra gelişme bölümünü yazmalısınız. Bu bölümde mektupta anlatmak istediklerinizi yazarsınız. Bir çok konudan bahsetmek istiyorsanız her konuyu paragraf halinde yazmalısınız.

  Son olarak sonuç bölümünü yazarız. Sonuç bölümü tek paragraf halinde iyi dileklerinizi, selamınızı samimi bir şekilde yazarsınız. paragrafı bitirdikten sonra sağ alt tarafına adınızı soyadınızı ve altına imzanızı atarsınız.

  Mektup Örnekleri

  Güzel Sevgilim,

  Bu mektupu seni ne kadar özlediğimi ve sensizliğin ne kadar zor olduğunu anlatmak için yazıyorum.

  Sensiz hiçbirşeyden zevk alamıyorum. Artık hayatımı seninle tamamlamak bir ömrü seninle geçirmek ve seninle yaşlanmak istiyorum. Sensiz herşey o kadar zor ki. Ne zevk alabiliyorum bu hayattan nede beni heyecanlandıran birşey oluyor. Bu hayatı sensiz yaşamak istemiyorum artık. Bana tek huzur ve mutluluk veren duygu senin yanında olmak.

  Umarım artık en kısa zamanda sana kavuşurum. Seni herşeyden çok ama çok seviyorum. Seninle kavuşacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum.


  **********

  Kardeşim Muzaffer Amca,

  Bir memur hanımın hatası yüzünden tevkif olunup, geceyi Emniyet Müdürlüğünde geçirdikten sonra bu tevkifi tebligat sayarak infaz savcılığına başvurduk ve azami müddet olan 4 aylık tehir kararını aldık. 15 Temmuza kadar serbestim. Fakat Kayabek 10 Nisanda Eğine gidecek. Buna çok canım zıkılıyor.

  Bir de Hamsi şirretleşti. Nejdete ait 1 numaranın anahtarını sökerek oraya akrabalarından birini soktu.

  Daha önce de bilirkişi gelip eksikleri tesbit etmişti. Yeni durum karşısında da, İsmet Tümtürk gerekli mürcacaatları yaptı. Yani bu evde huzurumuz sıfıra indi. Pişman oldum. Hamsi tayfasının karıları Kaniyeye ağza alınmayacak laflar etmişler. Onda da büyük sıkıntı var. Yemek bile yemiyor. Çok sinirli oldu. Zavallı Maviş bu yüzden sık sık dayak yiyor.

  Nejdetten aldığım mektupta mart sonunda İstanbula geleceğini öğrendim. O da gelip bir iki gün kafa dinleyecek.

  Ötüken işlerine gelince: İzzete gelen mektuplara Kadıköyden Ziver ve Tireboludan Ahmet Yükselin artık Ötüken istemediklerini bildirmişler. Bu iki kişi bende ve İzzette yok. Sende ise listeden siliver.

  Nisan sayısı erken çıkacakmış. Ben son hadiselerden daha Mart sayısının yazısını bile gönderemedim. Selamlar. Neriman Yengeye hürmetler. Çocukların gözlerinden öperim.


  *********

  [I ]Bella,
  Bir gazeteci evinde mürekkep bulunamadı.
  Bu yüzden mektubumu kurşun kalemle yazmak zorunda kaldım, özür dilerim.
  Benim hakkımda İstanbul gazetesinde çıkan yazıdan dolayı yazdıklarınıza teşekkür ederim.
  Bununla beraber beni daha evvel yazılmış yazılardan daha iyi tanımak mümkündü.
  Burada, Seza geldiğinden beri, çok güzel vakit geçiriyoruz.
  Birkaç defa, Ralfıye, Lüküs Hayat operetinden parçalar söyledim.
  Bugün de o parçaları tekrar ettim.
  Benden, bilhassa bu noktayı yazmamı isteyen Seza dır.
  Bu hafta Ankara da at yarışları başlıyor.
  Belki de kazanırız.
  Benimle ortaksınız.
  Bir vurgun vurursak haber veririm.[/I]