Yazılı Edebiyat Dönemi Yazarları

'Eğitim Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 13 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yazılı Edebiyat Dönemi Eserleri,
  Yazılı Edebiyat Dönemi Ürünleri

  Orhun kitabeleri Çinlilere karşı bağımsızlık savaşı yapan, Türk bütünlüğünü yeniden kurmak için içte ve dışta savaşan KökTürklerin hikayesi anlatılır bu yazıtlarda.Bu abideler 38 harfli olan KökTürk alfabesiyle yazılmıştır.Bunlardan en önemli olanları şunlardır;

  Bilge tonyukuk yazıtı: Dört bakana vezirlik etmiş olan Tonyukuk tarafından yazılmıştır.Daha çok Çinlilerle yapılan savaşlar anlatılmaktadır.


  Kül tiğin yazıtı: KökTürk hakanı Bilge Kağanın kardeşi Kül Tiğinin ölümü üzerine Bilge Kağan tarafından dikilmiştir.
  Bilge Kağan Yazıtı: GökTürk hakanı Bilge Kağanın ölümünden sonra yazdırılmış bir abidedir.Son iki yazar daha çok dönemin olaylarından, törelerden ve Bilge Kağanın ulusuna dilediği iyi dileklerden söz eder.

  Türk adının geçtiği ilk yazılı belge ve Türk Edebiyatının ilk yazılı örnekleri olan KökTürk abidelerinde yazılar Prof. Thomsen ve Radloff tarafından okunmuştur.


  Uygur Dönemi Eserleri: KökTürk devletinin yıkılmasından sonra kurulan uygur hanlıklarından kalma eserlerdir.Daha çok Buddha ve Mani dininin esaslarını anlatan metinlerdir.Bunlar turfan yöresinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır.Uygurların kâğıda kitap basma tekniğini bildikleri anlaşılmaktadır.Dönemden kalma birçok hikâyenin yanında *kökünç denilen bir ilkel tiyatro eserleri de vardır.Uygurlar bu eserleri 14 harfli uygur alfabesiyle yazmışlardır.