Yazılı Edebiyat Dönemi Ürünleri

'Eğitim Merkezi' forumunda Merve tarafından 14 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Yazılı Edebiyat Dönemi Ürünleri Nelerdir

  Yazılı Edebiyat Dönemi ve Ürünleri

  - Orhun kitabeleri
  - Uygur Metinleri

  Orhun kitabeleri: Çinlilere karşı bağımsızlık savaşı yapan, Türk bütünlüğünü yeniden kurmak için içte ve dışta savaşan KökTürklerin hikayesi anlatılır bu yazıtlarda.Bu abideler 38 harfli olan KökTürk alfabesiyle yazılmıştır.Bunlardan en önemli olanları 3 tanedir.

  1. Bilge tonyukuk yazıtı: Dört bakana vezirlik etmiş olan Tonyukuk tarafından yazılmıştır.Daha çok Çinlilerle yapılan savaşlar anlatılmaktadır.

  2. Kül tiğin yazıtı: KökTürk hakanı Bilge Kağanın kardeşi Kül Tiğinin ölümü üzerine Bilge Kağan tarafından dikilmiştir.

  3. Bilge Kağan Yazıtı: GökTürk hakanı Bilge Kağanın ölümünden sonra yazdırılmış bir abidedir.Son iki yazar daha çok dönemin olaylarından, törelerden ve Bilge Kağanın ulusuna dilediği iyi dileklerden söz eder.


  - “Türk adının geçtiği ilk yazılı belge ve Türk Edebiyatının ilk yazılı örnekleri olan KökTürk abidelerinde yazılar Prof. Thomsen ve Radloff tarafından okunmuştur. İslamiyetten önceki yazılı edebiyatımızın ve bugünkü Türk Dilinin – Edebiyatının temelini oluşturan “Orhun Abideleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için, buraya dokunun


  Uygur Dönemi Eserleri: KökTürk devletinin yıkılmasından sonra kurulan uygur hanlıklarından kalma eserlerdir.Daha çok Buddha ve Mani dininin esaslarını anlatan metinlerdir.Bunlar turfan yöresinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır.Uygurların kâğıda kitap basma tekniğini bildikleri anlaşılmaktadır.Dönemden kalma birçok hikâyenin yanında *kökünç denilen bir ilkel tiyatro eserleri de vardır.Uygurlar bu eserleri 14 harfli uygur alfabesiyle yazmışlardır.


  alıntı