Yaz Meyvelerinden Ne kadar Yemeli

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Dark tarafından 11 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hangi meyveden ne kadar yemeli?
  Yazlık Meyvelerin tüketimi,

  [​IMG]
  KARPUZ: Yaz meyveleri arasında su oranı en yüksek ve en çok tüketilen meyvedir. Ayrıca potasyum, A vitamini içeriği yüksektir. Karpuzun 1/8 orta boy diliminin bir meyve olduğunu bilmekte fayda var. Su oranı yüksek diye kalorisiz değildir.

  KAVUN: Potasyum ve C vitamini açısından zengin bir meyve. 100 gram kavun, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ını karşılıyor. Bir orta boy kavunun 1/8'i bir meyveye eşittir.

  KİRAZ: Yaz meyveleri içinde tüketim miktarının en fazla olduğu meyvedir. Çoğu kişinin için 1 kilo kirazı tek başına yemesi çok da zor değildir. Bu nedenle tüketirken dikkat edilmesi gereken bir meyvedir. 12 kirazın, bir küçük elmaya denk olduğunu bilmekte fayda var. Ancak kirazın güçlü bir antioksidan olduğunu, kabızlığı önlemeye yardımcı olduğu, idrar söktürücü özelliği olduğu da bilinmelidir.

  ŞEFTALİ: Şeftali de beta-karoten, potasyum ve posa açısından zengin bir meyve. 1 orta boy şeftali, bir meyveye eşit olması nedeniyle diğer yaz meyvelerine oranla daha düşük kalori içerir. Kış meyveleri gibi bir porsiyonu doyurucudur. Yaz aylarında görülen ishallerin de çaresidir.

  ERİK: Bir porsiyon tüketmek için 10 adet erik yeterlidir. Tadını güzelleştirmek için tuz kullanılmamalıdır. Erik bol miktarda sodyum içerir.

  KAYISI: Kabızlık sorunu çekenler için çok ideal bir meyvedir. Ayrıca, demir içeriği yüksek olması nedeniyle özellikle adet dönemlerinde kadınların tüketmesi önemlidir. 3 adet kayısı bir meyveye eşit.

  ÇİLEK: 100 gram çilek günlük C vitamini ihtiyacımızın tamamını karşılayabilir. Bu nedenle önemli. Ancak şekerli yenilmemelidir. Çileğin yaklaşık 125 gramı bir meyveye eşittir.

  Doğadan bize sunulan tüm meyveleri uygun miktarlarda tüketmekte fayda var. Mevsiminde, uygun miktarda ve çeşitli olarak tüketmeliyiz.
   


Similar Threads: Meyvelerinden kadar
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Kilo vermek için ne kadar egzersiz? 16 Mart 2014
Sağlıklı Yaşam Çocukların Okul çantasının ağırlığı ne kadar olmalıdır? 10 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Çocukların Uyku Süresi Ne Kadar Olmalıdır? 31 Ağustos 2013
Sağlıklı Yaşam En Fazla Ne Kadar Su İçmeliyiz 25 Nisan 2012
Sağlıklı Yaşam Su Çiçeği Aşısı Ne Kadar Korur 15 Şubat 2012