Yaz Kur'an Kursları

'Sorularla İslamiyet' forumunda Wish tarafından 26 Haz 2009 tarihinde açılan konu

 1. okulların tatile girmesiyle birlikte her yıl kuran kursları ve camilerde bi telaş başlar. tatili takip eden ilk haftanın ardından öğrenciler camilere ve kurslara akın eder çünkü. bu telaş öğrencilerde de vardır, öğreticilerde (imamlar ve kurs görevlileri) bu günlerde camiler cıvıl cıvıldır. orada islamın ana kavramları ve kur an öğrenilir. şehadet kelimesi namaz oruç zekat hac namazduaları ve kur an okuması camide öğrenilir.

  Okulların tatile girmesiyle birlikte Türkiye genelindeki hemen her camide faaliyete geçen Kur'an kurslarının gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için iyi bir fırsat olduğu belirtiliyor. Kur'an kurslarının yanı sıra çocuklara ve gençlere yönelik belediyeler veya özel kurumlar tarafından düzenlenen yaz kurslarının da çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutacağı belirtiliyor.

  Her yıl Türkiye genelindeki tüm camilerde okulların kapanmasıyla başlayan Kur'an öğretimi kurslarıyla birlikte yaz spor okullarının çocukları sigara, uyuşturucu, bali, hırsızlık, kapkaç gibi kötü alışkanlıklardan koruduğu ifade ediliyor.

  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Şevki Aydın, yaz döneminde boşta kalan çocukların her türlü kötü eğilim içerisine girebileceği uyarısında bulunarak ailelerin bu konuda duyarlı olmasını istiyor. Kur'an kurslarının artık sadece yüzüne okutulup ezberci öğretim vermediğini aktaran Aydın, İslam dininin temel değerlerinin çocuklara verildiğini söyledi. Kurslarda, bu değerleri öğrenen çocukların hayata geçirmelerine de yardımcı olunduğunu anlatan Aydın, "Böylelikle örnek tutum ve davranışlar, ibadet hayatı öğretilerek çocukların kötü alışkanlıklardan ve kötü arkadaşlardan uzak durmaları sağlanacak. Bu da gençlerimizin suça karışma oranlarını ciddi manada düşürecektir." diye konuştu.

  Kur'an kurslarındaki çocuklara Kur'an-ı Kerim öğretiminin yanı sıra Hazreti Peygamber'in örnek hayatı, tutum ve davranışları, gibi konular başta olmak üzere insanların birbirleri arasındaki alışverişler, İslam dininde hak, hukuk ve evrensel ahlak kuralları çocukların anne ve babalarına, çevresindeki insanlara karşı nasıl davranması gerektiği konuları anlatılacak.

  Boş geçirilen bir yaz, tehlikelidir
   
  rwA bunu beğendi.
 2. Cevap: Yaz Kur'an Kursları

  Evet boş geçirilen bir yaz tehlikelidir. Yaz tatilinin bir kısmını da dinimizi öğrenmek için ayırabiliriz,ayırmalıyız. Teşekkürler Şekerciiiiim.:f40:
   
 3. Cevap: Yaz Kur'an Kursları

  cok etkili oluyor bos gezmektense benim kardesim gidiyor guzel okuyor valla cok gelişti bakıoum da herkes rağbet gösteriyor
   
 4. Cevap: Yaz Kur'an Kursları

  birde bu kurslara çocuğunu gönderen ailelerin camilerdeki kayıt formunu imzalayıp camiye teslim etmesi gerekiyor yoksa yapılan bir kontrolde ailesinden izinsiz kursa gelen çocuk tespit edilirse eğiticileri görevden men etmeye varan cezalar uygulanıyor diye duymuştum :mad:
   
 5. Cevap: Yaz Kur'an Kursları

  Yazın Kur'an kursları çocuklar için çok güzel etkinlik ve bir nevi faaliyet.Bu imkan ve faaliyetin verimli olması ve çocukların dinimizi doğru algılayabilmesi için Din görevlilerine büyük sorumluluk düşüyor.Günümüzde farklı amaçlarla da kullanılıyor ne yazık ki.Eğitimden okuldan soğutmalar,korku objesinin çok farklı kullanılması gibi..
  Ailelerin bu konuda biliçli olup gönderdikleri yeri iyi tayin etmeleri gerekiyor.Devlet yönetiminde olması da iyi diye düşünüyorum.
   
 6. Cevap: Yaz Kur'an Kursları

  Küçük yaşta öğrenilenler çok daha kalıcı oluyor.Fakat mutlaka anne ve babaların tercih ettikleri kursu çok iyi araştırmaları gerekiyor.
   
 7. Cevap: Yaz Kur'an Kursları

  evet şuan bende yaz kursuna gidiyorum yatılı olarak kalıyorum hafta sonları eve geliniyo bu ilk haftan oldu.hafta içöleri sizlerle görişemicem ama hafta sonrarı bunları telafi etmek istiyorum :)
  (Özleyin beni olrmu ben sizi özlüyom :D)
   
 8. Cevap: Yaz Kur'an Kursları

  çok faydalı olduğuna inanıyorum sümbül öğrendiklerini bizimle paylaş seni özlücezz söz.
   
Yükleniyor...