Yaz Aylarında Cildi Koruyan Gıdalar Nelerdir

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Yaz Aylarında Cildi Koruyan Gıdalar Nelerdir

  [​IMG]
  Cildimiz doğru bakılmazsa çabuk yıpranır ve zamana yenik düşer. Bu kanıtlanmış bir gerçektir. Hava koşulları kadar beslenme şeklimizde cildimizi yakından etkiler.

  Cilt bakımında en çok dikkat etmemiz gereken elbetteki güneştir. Uzun süre güneşte kalınırsa yıllar içinde tehlikeli durumlar yaşanabilir. Özellikle yaz aylarında birden bire yoğun güneşlenme cilt yanıklarına neden olmaktadır.

  Bunun yanı sıra güneşin alerjik reaksiyonlara sebep olduğu bir gerçektir, vücudumuzun güneş gören kısımlarında kaşıntı ve kızarıklık meydana gelir ve bu durum döküntüler şeklini de alabilmektedir.

  Buraya kadar olan kısımda güneşin cildimiz üzerindeki yan etkilerinden bahsettik. Peki ya yediğimiz gıdalar cildimizi nasıl etkiler?

  Elbetteki aşırı yağlı yemek, dengesiz beslenmek cildi yıpratmakta ve istenmeyen görüntülerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Erken yaşlılık, kuru ya da yağlı cilt, sivilcelenme gibi durumların kaynağında beslenme alışkanlıklarımız yatmaktadır.

  Cildimize dost gıdalar ile bu yanlışı durdurabiliriz. Nasıl mı?

  Karpuzun yaklaşık olarak %90’ı sudur. Yaz aylarında yediğimiz karpuz ile cildin susuz kalması sağlanır. Ayrıca karpuz, antioksidan özelliği sayesinde yaşlanma belirtilerini de geciktirir.

  Çilek, böğürtlen, ahududu gibi meyveler güneşin zararlı etkilerinden koruyan antioksidan açısından en zengin meyvelerdir.

  Güneş yanığı gibi durumlarda ananasa başvurulmalıdır. Çünkü ananas vitamin ve mineralle dolu bir meyvedir ve en büyük özelliği iltihapla savaşır.

  Cildin genç görünümünü koruyan portakal, greyfurt, limon gibi narenciyeler bol C vitamini deposudur ve içeriğindeki amino asitler kolajen üretiminde görev alır.

  Bayanların sık sık başvurduğu göz şişkinliklerinin inmesini sağlayan salatalık yine içinde barındırdığı su miktarı ile cildin susuz kalmasına engel olur.

  Domatese gelince, domates yaşlılık çizgileriyle savaşmak için birebirdir. Çünkü içindekilikopen kalojen üretimini artırır.