Yaz Aylarında Artan Hisse Senetleri

'Güncel Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 10 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yaz Aylarında Artan Hisse Senetleri
  Yaz Aylarında Artan Hisseler
  Yaz’a Bu Hisselerle Girin

  Hisseleri İMKB’de işlem gören şirketlerin çoğu, bulundukları sektörlere bağlı olarak mevsimsel özellikler gösteriyor. Uzmanlar, yaz aylarında daha hareketli olması beklenen turizm, havacılık, çimento ve içecek sektöründen 7 hisse belirledi…

  Borsada 300’ün üzerinde şirket var ve bunlar çok farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor. Bu sektörlerin ciro ve karlılıklarını etkileyen kendine has dönemlerinin olması ise doğal olarak hisse senetlerinde de mevsimsellik etkisine neden oluyor. Örneğin yaz döneminde turizm, havacılık ve içecek ile artan inşaat faaliyetleri nedeniyle çimento, inşaat sektörleri öne çıkıyor. Bu sektörlere tarımsal üretim nedeniyle gübre sektörünü de eklemek mümkün.

  Söz konusu sektör şirketlerinin faaliyetleri ve ciroları, bilindiği gibi yaz mevsiminde artıyor. Ramazan ayının ağustos’a denk gelmesi nedeniyle, mevsimsellikten etkilenecek sektörler arasında bu yıl perakende ve gıdayı da ekleyebiliriz.

  Mevsimsel olarak öne çıkan şirketler için de satışların yanı sıra başta karlılık olmak üzere birtakım başka kriterlerin de dikkate alınması gerektiğini vurguluyor. Şirketlerin bilanço performansını bu konuda önemli bir gösterge olarak gören Saygın, yaz döneminde yine turizm hisselerinin yakından takip edileceği kanısında. Havaların ısınmasıyla meşrubat tüketiminin artacağını, bunun yanı sıra inşaat sektörünün de canlanacağını kaydeden Saygın, sözlerini sözlerini şöyle sürdürüyor: “Çimento ve inşaat malzemeleri tüketimi artabilir. Bu da söz konusu sektörlerde yer alan şirketlerin bilançolarına olumlu yansıyacaktır. Çimento sektöründe Çimsa ve Akçansa, inşaatta Enka İnşaat, gıdada da Pınar Su hisselerini öneriyorum.”

  Eti Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Yönetmeni Adem Özen de önümüzdeki 3-4 aylık periyotta turizm, havacılık, gıda, içecek ve çimento sektörlerinin ön planda olacağını düşünüyor. Özen, bu dönemde Çimsa, TAV Havalimanları Holding ve THY hisselerini öneriyor.