Yayla muzu

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 16 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Yayla muzu faydaları, Yayla muzunun yararları
  Yayla muzu kanseri önlüyor
  [​IMG]
  Elazığ, Van, Bitlis, Hakkari ve Erzurum illerinde yetişen,kanseri önlemeye yardımcı polifenol maddesi içeren ve yayla muzu ( Işgın bitkisi), İngilizlerin araştırması sonucu kanser hastaları için umut ilacı olabilir.
  İngiliz bilimadamları araştırmada, Türkiyede özellikle Elazığ, Van, Bitlis, Hakkari ile Erzurumda yetişen bir bitki olan Işgının kanserle mücadelede çok etkili olduğunu ve bu bitkinin kanserli hücrelerin gelişmesini önlediğini ortaya çıkardı.

  Sheffield Hallam Üniversitesinin araştırmasına göre, ışgında diğer kırmızı sebzelerde olduğu gibi kanseri önlemeye yardımcı olan kimyasal maddeler bulunuyor.
  Polifenol adlı bu kimyasal maddeler başta lösemi olmak üzere birçok kanser türünü önleyebiliyor.
  Araştırmayı yürüten Sheffield Hallam Üniversitesi Biyomedikal Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Nikki Jordan-Mahy, Daily Telegraph gazetesine, “Araştırmalarımız ışgın özellikle pişirildiğinde polifenol miktarı bakımından oldukça zengin olduğunu gösterdi.
  Bu bitkiden elde edeceğimiz polifenollerle oluşturulacak bir ilaç da kanserle mücadelede kullanılabilir diye konuştu. İngilterede oldukça popüler olan ışgının sapları ve kökleri tüketiliyor. Ülkede bu bitkinin, pastası, tartı hatta kokteyli bile yapılıyor.

  Kaynak