Yayla muzu

'Şifalı Bitkiler' forumunda YAREN tarafından 16 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Yayla muzu faydaları, Yayla muzunun yararları
  Yayla muzu kanseri önlüyor
  [​IMG]
  Elazığ, Van, Bitlis, Hakkari ve Erzurum illerinde yetişen,kanseri önlemeye yardımcı polifenol maddesi içeren ve yayla muzu ( Işgın bitkisi), İngilizlerin araştırması sonucu kanser hastaları için umut ilacı olabilir.
  İngiliz bilimadamları araştırmada, Türkiye’de özellikle Elazığ, Van, Bitlis, Hakkari ile Erzurum’da yetişen bir bitki olan ‘Işgın’ın kanserle mücadelede çok etkili olduğunu ve bu bitkinin kanserli hücrelerin gelişmesini önlediğini ortaya çıkardı.

  Sheffield Hallam Üniversitesi’nin araştırmasına göre, ışgında diğer kırmızı sebzelerde olduğu gibi kanseri önlemeye yardımcı olan kimyasal maddeler bulunuyor.
  Polifenol adlı bu kimyasal maddeler başta lösemi olmak üzere birçok kanser türünü önleyebiliyor.
  Araştırmayı yürüten Sheffield Hallam Üniversitesi Biyomedikal Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Nikki Jordan-Mahy, Daily Telegraph gazetesine, “Araştırmalarımız ışgın özellikle pişirildiğinde polifenol miktarı bakımından oldukça zengin olduğunu gösterdi.
  Bu bitkiden elde edeceğimiz polifenollerle oluşturulacak bir ilaç da kanserle mücadelede kullanılabilir” diye konuştu. İngiltere’de oldukça popüler olan ışgının sapları ve kökleri tüketiliyor. Ülkede bu bitkinin, pastası, tartı hatta kokteyli bile yapılıyor.

  Kaynak
   


Yükleniyor...