Yayaların Neden Olduğu Trafik Kazaları

'Sosyal Konular' forumunda Elfida tarafından 7 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yayaların trafikteki hataları
  yayaların sebep olduğu trafik kazaları

  Yayalar tarafından en çok işlenen kusur ise %49,1 ile araçlara ilk geçiş hakkını vermemektir. Ancak bu ihlal sonucu gerçekleşen kazaların sadece %1,2si ölümle sonuçlanmış, kalan %98,8i ise yaralanma ile sonuçlanmıştır.

  Yola birdenbire çıkmaktır ve kusur dağılımı baskın olarak 0-11 yaş grubu tarafından gerçekleştirilmektedir (%73,5). Bu kusuru en az işleyenler ise 52 yaş üzeridir. Kusuru gerçekleştiren her 100 kişiden 1,4 ise ölmektedir.

  Yayaların % 3,9u yol içinde koşmak, yürümek, oynamak ve oturmak suretiyle kazalarda kusura sahiptir. Bu kusurun bulunduğu kazaların meydana geldiği yerlerin % 78,2sinde kaldırım bulunmaktadır. Bu değerlendirme yayaların kaldırımları tercih etmediğini göstermektedir.

  Yayaların kaza sırasında giymiş oldukları giyecek özellikleri değerlendirildiğinde yayaların %52,8nin açık renkli giyindiği,% 44nün ise koyu renkli giyindiği görülmektedir .Ancak gece meydana gelen kazalarda açık renkli giysi kullanma oranı % 29,3e düşmekte, koyu renkli giysi kullanma oranı ise %66 ya yükselmektedir.