Yavuz Sultan Selim Nereleri Fethetti

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 2 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Yavuz Sultan Selim Fethettiği Yerler


  Yavuz Sultan Selim Nereleri Fethetmiştir

  Yavuz Sultan Selim Írana yaptığı seferde Şah Ísmaili 12 saatte perişan etti. Şah Ísmailin iki karisida esir oldu. Ordugahtaki hazine ve altin taht ele geçirildi. Íranin o zamanki bassehri Tebrize girdi. 2500 km.lik bir yolu yürüyerek gelip böyle parlak bir zafer kazanmak tarihte esine az rastlanir seylerdendir.

  Adana, Gaziantep, Hatay, Urfa, Diyarbakir, Mardin, Siirt, Mus, Bingöl, Bitlis: Tunceli vilayetlerini Osmanlı topraklarina kattı. Dulkadır Beyligini, Musul, Kerkük ve Erbili Osmanlı hudutlarına dahil etti. Eyyubi Melikligini aldı. 1516′da Mısır seferine çıktı. 27 Temmuzda Ramazanogulları Beyligini ilhak etti.

  24 Agustosta Mısır Memlükleri ile Mercidabik Ovasında karşılaştı. Memlükleri kesin bir Şekilde mağlup etti. 28 Agustosta Halebe girdi. 29 .Agustos I516′da bütün mukaddes emanetleri lstanbuia getirildi. Suriye, Lübnan ve Filistin tamamen fethedildi.

  Kendi zamanina gelinceye kadar hiçbir hükümdarın göze alamadığı bir işi yaptı ki, koskoca Sina Cölünü 13 günde geçti. Birincì Cihan Harbinde, yeni teknigin verdigi imkánìarla bu çöl 11 günde geçilebilmiştir. 22 Ocak 1517`de Memlükleri Ridaniyede tekrar yendi ve Kahire fethedildi. Yavuz, Memlük sultaninin cenazesini bizzat omuzlarında tasidi.

  Kahirenin fethinden soma Ístanbula gelen Mısır ulemasi ile, Türk ulemãsi Yavuzun halife olmasini kararlastirdi. Daha soma Halife Uçüncü Mütevekkil Ayasofya Camiinde mimbere çikarak Yavuzun hilafetini ilan etti.

  [​IMG]