Yavuz Sultan Selim Mısır Seferi

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 23 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mısır Seferi Yavuz Sultan Selim


  Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi

  Osmanlılar ile Memlüklüler arasında, Fatih Sultan Mehmet devrinden beri süregelen anlaşmazlıklar bulunsa da İran Seferi, Memlük ve Safevilerin ittifak yapmalarına neden olmuştur.

  Ayrıca Yavuz'un Safeviler'e karşı sefere çıktığını haber alan Memlük Sultanı ordusunu Osmanlı sınırına kaydırmıştı. Yavuz Sultan Selim döneminde, Dulkadiroğlu Beyliği'ne son verilmesi, Osmanlılar ile Memlüklüler arasındaki mevcut gerginliği daha da arttırdı.

  1516 yılında Sadrazam Hadim Sinan Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun Suriyeden geçmesine Memlüklerin izin vermemesi üzerine, Yavuz Sultan Selim 5 Haziran 1516'da Mısır seferine çıkmış, 27 Temmuz günü Osmanlı Ordusu Mısır sınırına dayanmıştır.

  Memlük Sultanlığına bağlı Antep 18 Ağustos 1516 ve Besni 19 Ağustos 1516 kaleleri birer gün arayla teslim olmuştur. Ancak asıl savaş 24 Ağustos 1516'da Halep yakınlarında Mercidabık'ta gerçekleşmiş, Memlük Ordusu Osmanlıların ezici top ateşi karşısında fazla dayanamamıştır.

  Savaş sonunda yaşlı Memlük Sultanı Kansu Gavri atından düşerek ölmüştür. Bu sefer sonucunda Osmanlı'nın sınırları 5.200.000 km2'ye çıkmıştır.

  [​IMG]

  Kaynak Vikipedi