Yavuz Sultan Selim Çaldıran Savaşı

'Tarih Bölümü' forumunda Bella tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çaldıran Savaşı Nezaman ve Nasıl Olmuştur,
  Çaldıran Savaşı


  Yavuz Sultan Selim, babası Sultan İkinci Bayezid ve kardeşleri ile taht mücadeleleri vererek tahta çıktığında, Osmanlı Devleti sıkıntılı bir dönem yaşıyordu. Bu bunalımlı dönemin en büyük sebebi Doğudaki Şii-Safevi Devletiydi. Bu devletin ortadan kalkmasıyla huzur sağlanacak ve Türkistan yolu Osmanlılara açılacaktı.

  Yavuz Sultan Selim in en büyük amacı doğudaki bütün Türk İslam devletlerini tek bir devlet çatısı altında birleştirmekti. Yavuz Sultan Selim, 1514 yılı baharında ordusuyla birlikte İran seferine çıktı. Osmanlı kuvvetleri, Erzincandan Tebrize doğru yürüyüşüne devam etti.

  [​IMG]

  Çaldıranda 23 Ağustos 1514′te yapılan savaşta Osmanlı kuvvetleri büyük bir zafer kazanırken, Safeviler bozguna uğradılar. Şah, kaçarak hayatını zor kurtardı.

  Yavuz yoluna devam ederek Tebrize girdi. Şehirdeki birçok sanatçı ve ilim adamı İstanbula gönderildi. Bu zafer sonucunda Şah İsmail eski prestijini kaybetti. Bu sayede Doğu Anadoluda Osmanlılar için bir tehlike kalmamış oldu.

  [​IMG]

  15 Eylül 1514′te de Tebrizden Karabağa hareket eden Yavuzun amacı, kışı orada geçirip, baharda İranı tümüyle almaktı. Ancak şartlar müsait olmadığı için Amasyaya gidildi. Çaldıran Zaferinden sonra, Erzincan, Bayburt kesin olarak Osmanlı hakimiyetine geçti. Kemah kalesi alındı. 12 Haziran 1515′de kazanılan Turnadağ zaferi ile Dulkadiroğlu beyliğine son verildi. Diyarbakır, Mardin ve Bitlis Osmanlı hakimiyetine girdi. Böylece Anadoluda Türk birliği sağlanmış oldu.

  [​IMG]