Yavuz Bahadıroğlu Çalışma Hayatı ve Ödülleri

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 6 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Yavuz Bahadıroğlu

  Doğum 1945-Rize
  Meslek Tarihçi, gazeteci, yazar
  Yavuz Bahadıroğlu, Türk tarihçi, gazeteci, yazar. Asıl adı Niyazi Birinci’dir. Çocuklara yönelik yazdığı tarihi romanlarla küçük yaş grubunun tarihle tanışmasını sağlamıştır. Halen Moral Fm'de radyo programı, Nesil Yayınları'nda yöneticilik ve tarihçi Mustafa Armağan'la tv programı yapmaktadır. Ayrıca Yeni Akit gazetesinde köşesi bulunmaktadır.

  HAYATI
  Yavuz Bahadıroğlu 1945 senesinde Rize’nin Pazar kazasına bağlı Hisarlı köyünde dünyaya gelmiştir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

  ÇALIŞMA HAYATI

  1971 senesinde gazetecilik yapmaya başlamıştır. Çeşitli gazetelerde muhabirlik, araştırma – inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yapmıştır. Yeni Nesil Gazetesi’nde Yavuz Bahadıroğlu, Veysel Akpınar ve Şeref Baysal isimleriyle köşe yazarlığı yapmıştır. Bilinirliği Yavuz Bahadıroğlu ismiyle yazdığı romanlar sayesinde gerçekleşmiştir. Roman, çocuk kitabı, hikaye, araştırma, oyun, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere çok sayıda çalışmaya imza atmıştır. Yurt içi ve yurt dışında muhtelif konularda konferanslar vermiş ve çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüller almıştır. Kültür Bakanlığı tarafından iki kitabı yayımlanmıştır. Moral Fm’de günlük yorumlar yapan Bahadıroğlu bir televizyon kanalında yayımlanan Derin Tarih adlı programın Mustafa Armağan ile birlikte daimi konukları arasında bulunmaktadır.Yeniakit gazetesinde ise köşe yazarı olarak yazmaktadır.

  ALDIĞI ÖDÜLLER
  Köprübaşı ile 1979 Türkiye Milli Eğitim Vakfı Roman Teşvik Ödülü

  1982 Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Yılın Yazarı Ödülü