Yavşanotu Faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 29 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yavşanotunun Yararları
  Yavşanotu Bitkisi Nelere İyi Gelir
  Şifalı Bitkiler Yavşanotu

  [​IMG]

  Sıracagiller familyasından; çok yıllık bir bitkidir.Yuvarlak saplıdır. Bitkinin alt kısımları yere yatık olup yerde bulunan kısımları kök salarak büyük bir alana yayılabilir. Üst kısımları dik bir şekilde yükselir. Yaprakları; kenarları kertikli, kısa saplı,koyu yeşil renkli ve bir sonraki yaprakla çaprazdır. Çiçekleri mavi morumsu veya beyaz renkte olan bir bitkidir. Duvar çatlaklarında yetişir. Taze iken kokusuzdur. Kuruduktan sonra güzel kokar.

  Asya, Avrupa ve Kuzey Amerikanın killi, kireçli topraklarında ve güneşli yerlerde, ormanların seyrek yerlerinde veya orman kenarlarında, yol kenarları, çimenlikler ve meralarda yetişir.

  Toplanması-Saklanması :

  Mayıstan Eylüle kadar toplanarak temizlenir ve kurutulduktan sonra ince kıyılarak özel kaplarda muhafaza edilir.

  Faydaları

  *Özsuyu ile ağız gargara yapıldığında ağız ve boğaz iltihaplarını geçirir.

  *Yaprağının yakısı yaraları geçirir.

  *Banyosu kaşıntılara fayda sağlar.

  *Hazmı kolaylaştırır.

  *Baş ve kulunç ağrılarını keser.

  Kullanım Şekli - (Çay Olarak): İki kahve kaşığı kurutulmuş, ince kıyılmış yavşan otu demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek. 5-10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

  Banyo : Yavşan otundan bir avuç demliğe konur ve üzerine 1 litre kaynar su ilave edilir. 10dk deminin çıkması beklenir ve bu dem küvetteki suyla karıştırılarak banyo yapılır ise kaşıntıları önler.