Yatsı namazı saat kaça kadar kılınır

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 1 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. Yatsı namazı saat kaça kadar kılınır?  Yatsı namazını elbette vaktinde kılmak çok daha makbuldür tüm namazlarda olduğu bigi fakar bazen oluyor geciktirebiliyoruz yatsı namazını bende bu konuyu merak ettim konuyla ilgili araştırma yaptım yatsı namazı saat kaça kadar kılınmalıdır öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki kıs ayazımzıda bu sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

  Yatsı vakti

  Hanefîlerde fetvaya esas olan görüşe ve diğer mezheplere göre, batı ufkunda kırmızı şafağın kaybolduğu andan itibaren başlar ve fecr-i sadığın doğmasından biraz önceki zamana kadar devam eder. Şafak kırmızılıktır. Şafak kaybolunca yatsı namazını kılmak farz olur.

  Diğer yandan yatsı namazı için tercih edilen vakit, gecenin üçte biri veya yarısı geçinceye kadar devam eder. Çünkü Allah Elçisi (asm) şöyle buyurmuştur:Ümmetime zorluk vermesem, yatsı namazını gecenin üçte birine veya yarısına kadar geciktirmelerini onlara emrederdim.Enes (r.a), Hz. Peygamber (asm)'in yatsı namazını gecenin yarısına kadar geciktirip, sonra kıldığını bildirmiştir (bk. a.g.e., II/12). Hz. Aişe (r.anhâ)'den de şöyle dediği nakledilmiştir:Hz. Peygamber bir gece yatsı namazını geciktirdi. O kadar ki mescidde bulununlar uyumuştu. Sonra çıkıp namaz kıldı ve şöyle buyurdu:Eğer ümmetime zorluk vermesem bu vakit yatsı namazının vaktidir.' Vitir namazının başlangıcı yatsı namazından sonradır, vaktinin sonu ise, sabah vakti girmeden hemen öncesine kadar olan zamandır .
   
Yükleniyor...