Yaşlanmayı yavaşlatan buluş

'Sosyal Konular' forumunda ZeuS tarafından 6 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Yaşlanmayı geciktiren buluş

  Amerikanın Mayo Klinik Sağlık Merkezi hücrelerin yaşlanma mekanizmasını araştırdı. Fareler üzerinde yapılan araştırma yaşlı hücrelerin yaşlılığı etkilediğini, bu hücrelerin bölünmesinin durduğunu, ayrıca söz konusu hücrelerin yakındaki hücreleri yok eden ve dokularda iltihaplara yol açan bazı maddeler salgıladığını gösterdi.

  [​IMG]

  Bilim insanları, sadece bir ilaçla etkin olan ve normal hücreleri etkilemeyen, kaspaz 8 adı verilen bir enzimi içeren yaşlı hücrelere sahip olmaları için farelerin genlerini değiştirdi. Farelere ilaç verildiğinde enzim sadece yaşlı hücrelerin ölümüne yol açtı.
  Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan James Kirkland, yaşlı hücrelere müdahalenin bir gün yaşlılık süreci ile kalp krizi, beyin kanaması, kanser ve bunama gibi hastalıklara yatkınlık arasındaki zincirin kırılmasını sağlayabileceğini belirtti.
  Yaşlı hücrelerin yok edilmesinin farelerde, katarakt, kas yoğunluğunun azalması, derinin incelmesi gibi yaşlılığa bağlı hastalıkların ortaya çıkmasını geciktirdiği belirlendi.