yasin duası ne amacla okunur?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 24 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. yasın duası ne amacla neden okunur?

  Kuranın kalbi olarak tabir edilen Yâsin sûresi usûl ilminin ana noktalarını, alimler arasında muteber olan meseleleri, en güzel bir şekilde takrir ettiğinden ötürü, ölüler üzerine okunsun diye emredilir.Yasin suresi yada duasını okumanın faziletleri çoktur. Yâsin sûresi, Müslümanlar tarafından çok okunan bir sûredir Diğer surelere nazaran daha fazla rağbet görmektedir Hz Muhammed (sas)'in bu sûre hakkında söylediği ve okunmasını tavsiye ettiği çeşitli hadisler vardır Bu hadislerden bazıları şöyledir:

  "Her şeyin bir kalbi vardır Kur'ân'ın kalbi de Yâsin'dir Kim Yâsin'i okursa, Allah onun okumasına, Kur'ân'ı on kere okumuş gibi sevap yazar"

  "Yâsin, Kur'ân'ın kalbidir Allah'ı ve ahiret gününü arzu ederek Yâsin okuyan kimsenin geçmiş günahı affedilir Onu ölülerinize okuyunuz"

  Ebu Nasr, «Etîbane» isimli kitabında Hz Aişe'den şöyle rivayet ediyor Buyurdular: “ Allah'ın Kitabı'nda bir sure vardır. Ona Allah katında el-azime adı verilmektedir. Onu okuyan, Allah katında şerefli olan kişi adını almaktadır. Onu okuyan bir kimse Kıyamet Günü'nde Revi ve Mudar kabilelerinin fertlerinden daha fazlası hakkında şefaat edecektir. Bu sure Yasin Suresi'dir

  "Kim geceleyin Allah rızasını gözeterek Yâsîn Sûresi'ni okursa, ba-ğışlanır"