Yaşayan Hukuk’ta Devlet Memurları Kanunu ele alındı

'Güncel Bilgiler' forumunda cCasT tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde açılan konu  1. Yaşayan Hukukta Devlet Memurları Kanunu ele alındı


    Sunuculuğunu Arş. Gör. Ahmet Karakocalının yaptığı TVAda yayınlanan Yaşayan Hukuk programında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memurların hak ve sorumlulukları konusu ele alındı. Yönetmenliğini Nergis Gündelin yaptığı ve 6 Mart Perşembe günü yayınlanan programa konuk olarak, Anadolu Üniversitesi Personel Şube Müdürü Zuhal Şen katıldı. Zuhal Şen, 657 sayılı kanunun genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinde, özel bütçeli idarelerde, Sosyal Güvenlik Kurumlarında ve bunlara bağlı kurulan döner sermayeli kuruluşlarda, fonlarda ve kefalet sandıklarında çalışan bütün memurları kapsadığını ifade etti.

    Kanunun amacının geniş kapsamlı olduğunu belirten Şen, kanunla devlet memurlarının niteliklerinin, atamalarının, aylıklarının ve diğer özlük haklarının belirlendiğini dile getirdi. Devlet memurlarının aaaa ve sorumluluklarının da konuşulduğu programda Zuhal Şen, memurların ilk sorumluluklarının “ Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Kanunlarına bağlı kalmak ve sadakatle uygulamak olduğunu söyledi.657 sayılı kanuna göre ikinci sorumluluklarının da devlete bağlılık ve tarafsızlık olduğunu vurgulayan Şen, devlet memurlarının herhangi bir siyasi partiye üye olamayacaklarını belirtti. Buradaki amacın memurların din, siyaset, cinsiyet gibi konularda tam tarafsızlığının sağlanması olduğunu kaydeden Şen, yönetimde görev almayan öğretim görevlililerinin memurlardan ayrı tutulduğunu ve siyasi bir partiye üye olabileceklerini ifade etti. Programda devlet memurlarının kendileri ile ilgili kanun, tüzük ve yönetmelik gibi mevzuatları bilmesi gerektiğinin altını çizen Zuhal Şen, “ Devlet memuru kendisine zimmetli devlet malını da korumak zorunda. Devlet malına zarar veren memurlara bu malın bedeli ödettirilir dedi. Ayrıca Şen, kanun gereği devlet memurlarının kendilerine, eşlerine ve velayeti altındaki çocuklarına ait taşınır, taşınmaz mal, alacak ve borçlarını bildirmekle yükümlü olduklarının altını çizdi. Şen, “ Memurlar göreve başlarken atama ile ilgili evrakları ile birlikte, sonu sıfır ve beş ile biten yılların şubat ayının sonuna kadar, emeklilik ve istifa gibi durumlarda ise en geç bir ay içinde bildirmek zorundalar dedi.
     


Similar Threads: Yaşayan Hukuk’ta
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Gelenek ve göreneklerimizin, bir arada yaşayan insanlar açısından önemi 2 Eylül 2016
Güncel Bilgiler 75 Yıl yaşayan bir insanın ilginç hayatı 13 Ağustos 2008