Yaşar Kemal Başlıca Eserleri ve Ödülleri

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 5 Mart 2012 tarihinde açılan konu 1. Yaşar Kemal

  Doğum 6 Ekim 1923-Osmaniye
  Ölüm 28 Şubat 2015-İstanbul
  Meslek Yazar, romancı
  Yaşar Kemal, Kürt yazar. ''İnce Memed'' eseri 40'a yakın dile çevrilir. Yaşar Kemal pek çok yapıtında Anadolu'nun efsane ve masallarından yararlanarak romanlarını oluşturdu. PEN Yazarlar Derneği'ne üyedir. Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ilk Türk yazardır. Gençliğinde marksist ve komünist hareketler içinde yer aldı. Bu doğrultuda sendikacılık faaliyetlerinde bulundu. 2008 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü. Bunun dışında yurtiçi ve yurtdışında birçok ödüle layık görüldü.

  HAYATI
  1922 yılında Osmaniye’de doğan Yaşar Kemal’in asıl adı Kemal Sadık Göğce’dir. İlköğrenimini Adana’da tamamlayıp ortaöğrenimine geçtiği sıralarda şiir yazmaya başladı. Daha o dönemde şiirleri Adana Halk Evi’nin yayınladığı ‘’Görüşler Dergisi’’ne basıldı.

  Küçük yaşta babasını kaybetti, ortaokulun son sınıfındayken eğitim hayatını yarıda kesti. Çalışmaya başlaması ile birlikte birçok iş denemiş olan Yaşar Kemal ırgatlık, bekçilik, öğretmenlik, kütüphane memurluğu yaptı. Yazı yazmayı hiçbir zaman bırakmadı ve şiirleri Türkiye geneline yayıldı. Görüşler Dergi’si dışında Ülke, Kovan, Millet ve Beşpınar gibi dergilerde de şiirleri basıldı.

  1950 yılında komünizm propagandası yapma gerekçesiyle tutuklanan Yaşar Kemal, 1951 yılında cezaevinden çıktı ve İstanbul’a yerleşti. Bu dönemde geçimini Cumhuriyet Gazetesi’ne yazdığı fıkra ve röportajlardan sağladı. Yaptığı röportajların başarısı sonucunda Gazeteciler Cemiyeti’nden ödül de alan Yaşar Kemal, uzun yıllar gazete yazarlığı yaptıktan sonra 1963 yılında gazeteciliği bırakarak kendisini tamamen kitaplarına verdi. Bundan 10 yıl sonra da Türkiye Yazarlar Kurulu’nun kurulmasında görev aldı.

  BAŞLICA ESERLERİ
  Sanat hayatına şiirle başlayan Yaşar Kemal’in ilk şiiri ‘’Seyhan’’dır. Şiirden sonra öykü, roman ve tiyatro yazdı. 1955 yılında İnce Memed 1 romanı ona Varlık Roman Armağanı’nı kazandırdı.

  Başlıca eserlerine; İnce Memed 1. Cilt (1955) 2. Cilt (1969) 3. Cilt (1984) 4. Cilt (1987); Orta Direk, Üç Anadolu Efsanesi, Binboğalar Efsanesi, Çakırcalı Efe, Kuşlarda Gitti, Deniz Küstü, Kanın Sesi, Kimsesik 1, Kimsecik 2, Hüyükteki Nar Ağacı gibi eserleri örnek verilebilir.

  ALDIĞI ÖDÜLLER
  1984 yılında TÜYAP Edebiyat Halk Ödülü’nü 1985 yılında Sedat Simavı Vakfı Ödülü’nü aldı. 1992 yılında Kültür Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü ve TÜYAP Onur Ödülü’nü aldı. 1993 yılında ise Paris’te oluşturulan Dünya Kültürleri Akademisi’nin kurucu üyeliğine seçildi. Yer Demir Gök Bakır romanı Fransız Eleştirmenler tarafından 1977 yılında ‘’Yılın En İyi Yabancı Romanı’’ seçildi. Yerin Öte Yüzü üçlemesi Fransa’da yılın en iyi kitabı ödülünü aldı. Yazara yine Fransa tarafından 1982 yılında ‘’Del Duca Ödülü’’ 1984 yılında ‘’Legion D’honneur’’ nişanı verildi.
   


Similar Threads: Yaşar Kemal
Forum Başlık Tarih
Biyografi Yaşar Kemal Hayatı ve Eserleri 15 Ocak 2015
Biyografi Yaşar Kemal Hayatı Hakkında Kısa Bilgi 12 Eylül 2012
Biyografi Yaşar Kemal Kimdir, Hayatı 28 Haziran 2011
Biyografi Ümit Yaşar Oğuzcan Kısaca Hayatı Ve Eserleri 26 Aralık 2016
Biyografi Yaşar Güner Kimdir, Hayatı? 1 Nisan 2013