Yasaklı yiyecekler

'Damak Keyfi' forumunda alemşah tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Yasaklı yiyecekler

  Yasak yiyecekler
  Yenilmemesi gereken yiyecekler
  Ülkelerin yasakladığı yiyecekler


  [​IMG]

  Yasaklı yiyecekler
  Ne yemek istediğimizi seçmekte özgürüz ama bazı yiyecekler bu özgürlük alanının dışında kalabiliyor. Bazı ülkeler belli yiyeceklerin tüketilmesini yasaklayabiliyor. İşte o yasaklı yiyecekler ve yasaklanma nedenleri


  Şili deniz levreği

  Şili deniz levreği 24 ülke tarafından yasaklandı. Balık ABD dahil olmak üzere birçok ülkedeki lokantalarda oldukça popülerdi. Ancak bugün Şili deniz levreği nesli tükenmekte olan bir balık olduğu için birçok ülkede avlanması yasak.Fakat bu balık yine de yasadışı yollarla yakalanmaya devam ediyor ve çok yüksek fiyatlarla satılıyor.

  [​IMG]

  Foie Gras

  Kaz veya ördek karaciğerinden hazırlanan Foie Gras Türkiyede, Avrupa Birliğinde ve İsrailde yasaklandı. Çünkü bu yiyeceği üretebilmek için kazlara adeta işkence çektiriliyor. 8 gün boyunca mısır ezmesi gibi abur cubur yiyecekler yedilerek karaciğerlerinin aşırı büyümesi sağlanıyor. Bu yiyeceğin yasaklanma sebebi hayvan haklarını ihlal etmesi.Ancak ABDde yaşıyorsanız kolaylıkla bulabilirsiniz. Diğer ülkelerde zorlanabilirsiniz. Fransadaki yerel restorantlarda bulunması da muhtemel olabilecek bu özel yiyeceğe Çinde de rastlayabilirsiniz.

  [​IMG]

  Köpek balığı yüzgeci çorbası (Shark Fins)

  Köpek balığı yüzgeci artık İskoçya dışında İngilterede de yasak. Havaide her yıl 60 bin köpek balığının öldürülmesi sebebi ile bu yiyecek yasaklanmıştır. Çünkü bu zalimce uygulama türün devamlılığını tehlikeye attı. Ancak Asya ülkelerinde köpekbalığı yüzgeci çorbası hala lüks bir yemek olarak müşerilere sunuluyor.

  [​IMG]

  İşlenmemiş süt

  Sanayi Devriminden önce çiğ süt günlük bir üründü. Bu pastörize olmamış süt anlamına gelir. Yeterli teknolojinin olmadığı zamanlarda her gün pastörize olmamış sütler tüketilirdi. Bir çok aile kendi hayvanını beslerdi. Bugün ise koşullar geliştiği için 22 ülkede pastörize edilmemiş süte yasak geldi. Bu konu üzerindeki tartışmalar hala devam etmekte. Pastörize olmayan sütte daha fazla vitamin bulunduğunu öne sürenler mevcut. Avrupa, Asya ve Afrikada çiğ süt bulmak zor değil. Ancak Amerikada uygulama biraz daha sert.

  Absent

  1800'lü yıllarda, absent yavaş yavaş dünya çapında pek çok yerde yasaklanmıştı. Bu yasağın nedeni şiddet ve halüsinasyonlarda görülen büyük artış ve ruh hastalıklarının çoğalması olarak gösteriliyor. Ancak Absent 1800'lerin sonu ve 1900'lerin başında gündelik hayata yeniden dönüş yaptı. 20nci yüzyılda yeniden güvensiz bulunduğu için çeşitli yasaklara maruz kaldı. Aslında absent daha çok 20nci yüzyıldaki alkol tüketiminin azaltılması politikaları sebebiyle yasaklanmıştı. 1915 yılında absent birkaç Avrupa ülkesi hariç birçok ülkede yasaklandı. Absent yüzde 75 alkol içeriyor ve genellikle suyla seyreltiliyor. ABD'de içeceğin 2007'de yeniden ticari olarak damıtılmasına izin verildi. İnsanlar bu yeşil periden ellerini uzak tutmakta hep zorlandılar.

  [​IMG]

  Morina havyarı

  2005te ABD balıkları ve vahşi hayatı korumak için moria balığı havyarının ticaretini yasakladı. Bu ticaret hayvanların neslini tehlikeye atıyordu. Ancak yasak 2007 yılında şartlı olarak kaldırıldı. İnternet üzerinden farklı birçok satıcıdan bu ürünü temin etmeniz mümkün. Ancak lokantada yemeyi tercih ederseniz küçük bir kaşık için önemli bir miktarı gözden çıkarmanız gerek.

  [​IMG]

  Sassafras

  Sadece Amerikada yetişen bodur bir ağacın bitkisi olan sassafras geçmişte çok kullanılan bir bitkiydi. Özellikle Hint kültüründe mide ağrısı gibi bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılırdı. 1960lardan önce bazı yiyecek ve içeceklerin içinde kullanıldı. Sassafras kökleri sıklıkla bira üretimi için de bir dönem işe yaradı. 1960ta FDA sassafras bitkisini kanserojen etkisi nedeniyle kullanımını yasakladı. Uyuşturucu madde üretiminde de kullanılan bir bitkiydi.

  [​IMG]

  Kırmızı balık (Red fish)

  1980lerde Paul Prudhommesi adındaki bir şef o zamana kadar karalanan redfish tarifini paylaştı. Onun tarifi öyle popüler oldu ki her evde redfish yapılır hale geldi. Prudhomme için büyük bir başarı olmasına rağmen redfish stoku tüketildi ve 1986da ABDde balığın ticareti yasaklandı. Bugün ise bu balığın avlanması oldukça sınırlı tutuluyor. Örneğin, Florida bir balıkçı bir günde bir redfish tutabilir. Yakalanan bir diğeri ise suya geri koyulmalıdır. Redfish avlamak tüm ABDeyaletlerinde yasak olsa da, redfish popüler olmaya devam ediyor.

  [​IMG]

  Balon Balığı (fugu)

  Asyalı ülkelerde fugu olarak bilinen bu balığın bazı organları yüksek ölçüde zehir taşır. Eğer yanlış bir parçası yenirse insan vücudunda sinir dokusunun yok olmasına ya da felce yol açabilir. Ancak zamanında müdahele edilirse kurtulma şansı vardır. Yine de bu büyük tehlike sebebi ile balon balığı bir çok ülkede yasaklanmıştır. Avrupada bu balığı satma ve tüketme katı kurallarla yasak. Amerikada da bu balığı satmak yasadışıdır. Balık çoğunlukla Pasifik Okyanusu'nda Japonya pazarlarında satılır..

  [​IMG]

  At eti

  ABD, İrlanda, Avustralya, Kanada ve dünyanın çeşitli kültürel gruplarında at eti tabu bir yiyecektir. At etinin yasaklamasının kökeni 8inci yüzyıla kadar gider. Papa Zachary ve Papa Gregory, at eti yemenin bir Alman putperest adeti olduğunu iddia ederek at etinin yasaklanmasını sağladılar. Zaten at eti yemek bir yoksulluk göstergesi olarak kabul edildiğinden bu inanç kolaylıkla benimsendi. Atların insanların en iyi arkadaşı olarak görülmesi ile at katliamı ve at eti tüketimi yasaklandı. ABD ve Kanadada atlar spor hayvanları olarak görüldü ve at eti yasaklandı.

  ekolay
    2. Cevap: Yasaklı yiyecekler

  Yasakladıkları kadar var. Hepside mide bulandırıcı :f34: Ama çinliler bu yasağa uyarmı bilemem :)
    3. Cevap: Yasaklı yiyecekler

  Her zamanki gibi kuru pilav diyorum.Balık yersemde hamsi tava..Nokta bitti..:)
    4. Cevap: Yasaklı yiyecekler

  Burada abur cuburun ne kadar zararlı olduğuna bir kez daha şahit oluyoruz teşekkürler Alemşah