Yasaklı kitaplar!

'Medya Bölümü' forumunda alemşah tarafından 2 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Yasaklı kitaplar!
  [​IMG]
  NAZIM HİKMET ŞİİRLERİ

  6 Mayıs 1931 günü Nâzım Hikmet, yazdığı ilk beş şiir kitabında (835 Satır (1929), Jokond ile Sİ-YA-U (1929), Varan 3 (1930), 1+1=1 (1930), Sesini Kaybeden Şehir (1931) ‘bir zümrenin başka zümreler üzerinde hâkimiyetini temin etmek gayesiyle halkı suça teşvik ettiği’ iddiasıyla mahkemeye sevk edildi.
  RIFAT ILGAZ - SINIF

  Rıfat Ilgaz 1940’lı yıllar için oldukça anlamlı olarak görülen ”Sınıf” sözcüğünü kitabının adı olarak seçince hakim karşısına çıkmak zorunda kaldı.1944 yılının Ocak ayında yayımlanan Ilgaz’ın ikinci şiir kitabı “Sınıf”ın kapak rengi de kırmızı olunca, kitap yasaklanmaktan kurtulamaz ve yazarı 6 aya mahkum edildi.
  SABAHATTİN ALİ - SIRÇA KÖŞK

  Aşk hikayeleriyle başladığı öykü serüveni, yaşadığı fırtınalı hayat ve kıstırılmışlıkla git gide sertleşmiş, ideolojikleşmiş, sonunda hırçın yaklaşımlarla birlikte başkaldırıya dönüşmüş olan Sabahattin Ali’nin 1947 yılında yayınlandığı son öyküsü Sırça Köşk’te devlete bir başkaldırış olduğu iddiasıyla yayından kaldırıldı.
  MEDAR-I MAİŞET MOTORU (Bir Takım İnsanlar) - SAİT F. ABASIYANIK

  Kitabın ana karakteri Nevin zengin bir ailenin kızıdır. Fakat kadın aradığı mutluluğu bir türlü bulamaktadır. Kitap Nevin’in mutluluğu, huzuru arayış çabası anlatılmaktadır. 40’lı yılların belki de en şaşırtıcı yasaklı kitaplarından biri olan Sait Faik’in “Medar-ı Maişet Motoru” isimli romanı 1944’te yayımlandığında sıkıyönetim mahkemelerince toplatıldı. Kitabın toplatılma gerekçesi ise kitaptaki kahramanlardan biri eski bir asker kaputu giymektedir. Ve sıkıyönetim, askerin eski bir asker kaputu giyemeyeceğine hükmetmiştir.

  ANDRE MALRAUX - UMUT

  1968 yılında Fransız yazar Andre Malraux “Umut” romanıda yasaklılar arasına giren kitaplar arasında yer aldı. “Umut”, 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla içinde komünistlik propagandası görüldüğü için toplatıldı.
  ATİLLA İLHAN - BÖYLE BİR SEVMEK

  Ne kadınlar sevdim zaten yoktular / yağmur giyerlerdi sonbaharla bir / azıcık okşasam sanki çocuktular / bıraksam korkudan gözleri sislenir / ne kadınlar sevdim zaten yoktular / böyle bir sevmek görülmemiştir… Dizeleriyle başlayan ‘Böyle Bir Sevmek’ isimli şiirin de yer aldığı 1979 yılında basılan Atilla İlhan kitabı 80 darbesi sonrası yayından kaldırılan ve toplatılan kitaplar arasında yer aldı.
  CAN YÜCEL - RENGAHENK

  12 Mart 1971’de Che Guevara ve Mao’dan çeviriler yaptığı gerekçesiyle 15 yıl hüküm giyen Can Yücel, 3 yıl sonra çıkan afla serbest kaldı. 1980 yılında ise “Rengahenk” adlı şiir kitabı müstehcenlik suçlamasıyla toplatıldı.
  NİHAT BEHRAM - DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN

  Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan'ın yakalanmalarından idamlarına kadar olan süreci ele alan kitap 1976 yılında yayınlandıktan hemen sonra yasaklandı ve tam 22 yıllık sansürün ardından tekrar 1998 yılında piyasaya sürüldü.
  ADALET AĞAOĞLU - FİKRİMİN İNCE GÜLÜ

  Fikrimin İnce Gülü, Adalet Ağaoğlu'nun hem Almanya ve öteki olmak gerçeğine, hem de sistemin insanı neye çevirebildiği üzerine öncü ve farklı bakışıyla öne çıkan ikinci romanıdır. Roman hakkında, ‘askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif (küçük düşürmek)’ suçlamasıyla dava açıldı. Kitap, 1 Haziran 1981 yılında dördüncü basımından sonra toplatılır. İki yıl süren davanın ardından Ağaoğlu aklandı.
  GEORGES POLITZER - FELSEFENİN TEMEL İLKELERİ

  George Pulitzer’in Paris İşçi Üniversitesi’ndeki öğrencileri tarafından alınan notlara dayanan ve ölümünden sonra (1945) yayımlanan eseri Felsefenin Temel İlkeleri (Principes Élémentaires de Philosophie) Türkiye'de de geniş bir okuyucu kitlesi buldu ve 12 Eylül darbesi sonrasında yasaklanan ilk kitap oldu.
  PINAR KÜR - BİTMEYEN AŞK

  1985 yılında Pınar Kür’ün “Bitmeyen Aşk” romanının halkın ar duygularını incittiğine karar verilmesi nedeniyle raflardan indirildi. Aynı yıl toplatılma sırası Pınar Kür’ün bu defa “Asılacak Kadın” romanındadır.
  Türkiye'de yasaklanan diğer kitaplar

  Melih Cevdet Anday-Yan Yana,
  Mahir Kaynak-Yel Üfürdü Sel Götürdü,
  Aydoğan Vatandaş-Armagedon,
  Ahmet Altan-Sudaki İz,
  Müjdat Gezen ve Savaş Dinçel-Çizgilerle Nazım Hikmet,
  Neşe Düzel-Türkiye’nin Gizlenen Yüzü,
  Ataol Behramoğlu-Ne Yağmur...Ne Şiirler...,
  Carlos Marighella-Şehir Gerillası,
  Mao Tse Tung ve Che Guevara-Gerilla Harbi,
  Mahir Çayan-Toplu Yazılar,
  İsmail Beşikçi-Doğuda Değişim ve Yapısal Sorunlar,
  V.I.Lenin - Devlet ve İhtilal, Harun Karadeniz - Olaylı Yıllar ve Gençlik,
  V.I. Lenin - Ne Yapmalı: Hareketimizin Can Alıcı Sorunları,
  Sevgi Soysal - Yürümek,
  Hasan Kıyafet - 12 Mart Fıkraları,
  Bediüzzaman Said Nursi - İhlas Risaleleri,
  Karl Marx - Kapital,
  Kral Lear -William Shakespeare,
  Lady Chatterley -D.H.Lawrance,
  Anna Karenina- Tolstoy.’
   


  ZeuS bunu beğendi.

 2. Cevap: Yasaklı kitaplar!

  ADOLF HİTLER - KAVGAM

  Hitler’in başarısız bir darbe girişimi sonucunda hapse girdiği dönemde Landsberg cezaevinde bir dostu tarafından kaleme alınmıştır. Kitapta, Hitler, İkinci Dünya Savaşı´nda on milyonlarca kişinin ölümüne yol açan Nazi rejiminin ideolojik altyapısını hapishanede olduğu yıllarda kaleme aldığı bu kitapta açıklıyordu. Almanların üstün ırk olduğunun vurgulandığı ve Yahudi karşıtı görüşlerin yer aldığı kitabın yayımlanması ve satışı Almanya´da ve Fransa’da İkinci Dünya Savaşı´ndan beri (1939) yasak. Türkiye´de yayımlanıp satılması ise Alman mahkemelerinin girişimiyle 2007'de yasaklandı.
  LEWIS CARROLL - ALICE HARİKALAR DİYARINDA

  Hemen herkesin çocukluğunda elinden bırakmadığı Alice Harikalar Diyarında kitabının yasaklanma sebebi bir hayli ilginç. Kitap, Çin’de 1931’de hayvan ve insanları aynı düzeyde tanımladığı gerekçesi ve “hayvanlar, insan dilini kullanmamalı" zihniyetiyle yasaklandı.
  CHARLES DARWIN - TÜRLERİN KÖKENİ

  Kitap 1859’da Yugoslavya’da, 1935’te Yunanistan’da, yasaklandı. Amerika’da 1925’ten 1967’ye dek evrim teorisini öğretmek yasaktı. Bilim tarihinin en önemli çalışmalarından biri olan İngiliz Doğa bilimci Charles Darwin'in 24 Kasım 1859'da yayınlanan kitabı “Türlerin Kökeni” adlı çalışma, Darwin'in HMS Beagle gemisi ile 1831-1836 yılları arasında yaptığı araştırma gezisi sonrasında, özellikle Galapagos adalarındaki gözlemlerine dayandırarak oluşturduğu biyolojik evrim fikri üzerindir.
  1001 GECE MASALLARI

  Hala Irak, İran, Afganistan, Özbekistan’da gibi ülkelerde yasak olan 1001 Gece Masalları, 1926-1950 yılları arasında toplum ahlak mozaiğini bozabilecek müstehcen satırların yer aldığı gerekçesi ile kitabın okunması ve yayımlanması Amerika’da yasaklandı.1985’te hemen hemen aynı gerekçelerle İsrail’de de yasaklandı.
  GEORGE ORWELL - 1984

  Haziran 1949'da basılan kitap Romanın anti-ütopik dünyasında, totaliter bir Parti'nin yönetiminde korku, propaganda ve beyin yıkama ile halk ve hayatı manipüle edilmektedir. Roman daha sonra ünlenecek, Büyük Birader ve Düşünce Polisi gibi kavramları içermektedir. 20. yüzyılın en etkili romanlarından biri olmasının yanı sıra satış anlamında da çok başarılı olmuştur. Amerika ve İngiltere, “ileri-komünist ve seksüel malzeme barındırdığı” gerekçesiyle kitabı reddetti ve“Büyük birader insanların bu tür şeyler okumasını istemez” dedi.
   


  Wish bunu beğendi.

 3. Cevap: Yasaklı kitaplar!

  Epeyce kitap varmış...Bunlarda herhalde sadece bir kısmıdır..eline sağlık ;)
    4. Cevap: Yasaklı kitaplar!

  Güzel bir çalışma olmuş Alemşah benden sana koca bir + rep :f196:

  bence kitapların yasaklanması kadar ilkel birşey yok, düşünce özgürlüğünü(ki öyle bir özgürlük var mı ) o kadar baltalıyor ki! isteyen okusun isteyen okumasın kime ne :(
    5. Cevap: Yasaklı kitaplar!

  Güzel bir paylaşım. Ama bir çoğunun yasağı kalktı yanılmıyorsam.
    6. Cevap: Yasaklı kitaplar!

  Hiç bir özgürlüksonsuz değildir tabiikii düşünce özgür olmalı
  ama bir sınırıda olmalı
  o amaçla yasaklıdır çalışman güzel değerlenmiş
    7. Cevap: Yasaklı kitaplar!

  Bir dönem politik, dinsel, sosyal açıdan sakıncalı ya da fazla açık içerik bulunan kitaplar yasaklanmış veya sansüre uğramıştı.Her yasak gibi bu kitaplarda insanlara çekici gelmiş ve yasaklanan birçok yayın efsaneleşmiştir.Burada bahsedilen kitaplardan çoğunun yasağı kalkmış olmasına rağmen, bazı ülkelerde hala sakıncalı bulunuyor.
  İçlerinden okuduklarımda var tabi yasaklanıp sansürlenecek kadar değiller;
  Bediüzzaman Said Nursi - İhlas Risaleleri,
  Karl Marx - Kapital,
  Anna Karenina- Tolstoy.