Yaşa Göre Saç Kesimi

'Kişisel Bakım' forumunda Merve tarafından 16 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Saç Kesimi Yaşa Göre

  Yaşa Uygun Saç Kesimi

  20'ler; Doğal görünün

  20'li yaşlarda saçlarınıza şekil vermek için fazla uğraşmanız gerekmiyor; büyük olasılıkla sağlıklı ve parlak saçlara sahipsinizdir. Maalesef, geçen yıllarla beraber saçlar da yaşlanır, canlılığını ve gürlüğünü kaybeder. Bu dönemi, saçlarınızın doğal dokusuyla savaşarak geçirmeyin. Özellikle 20'li yaşlarda, manken Gisele Bündchen gibi doğallığın keyfini çıkarın. Amaç; elektriklenmeyi kontrol altına alarak, saçınızın doğal halini korumak ve parlaklık verici serumlarla ışıltısını artırmak olmalı. Yazın saçınızı düz kullanmaktan kaçının, sıcak havalarla dümdüz saçlar hiç de iyi bir ikili değil. Dalgalarınızın düzgün görünmesi için büyük ve yuvarlak bir fırçayla saçınıza gevşek bir form verebilirsiniz.


  30'lar & 40'lar: Mükemmel bir kesim

  Katlı-kürek kemiğine kadar uzanan ve en kısa bölümü çene hizasında biten-bir kesimi seçin. Özellikle minyon yapıdakilerde, daha uzun saçlar yüzü aşağı doğru çekebilir. Çok katlı veya katların çok kısa olduğu kesimlerden kaçının. Saçlarınız fazla dalgalı veya kıvırcıksa, bu tarz bir kesim saçlarınızın fazla kabarık görünmesine neden olur. Halbuki daha uzun perçemlerden oluşan bir kesim, saçın ağırlığını artırarak fazla kabarmasını ve elektriklenmesini önler.


  50'ler & 60'lar: Boy sorunu

  Geçmişte, bir yaştan sonra bütün kadınların kısa saçlı olması gerektiğine inanılırdı. Bu görüş artık geçerli değil. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta, çok genç modellerden kaçınmak. Mesela bele kadar uzanan saçlara veda etmezseniz, büyük ihtimalle komik görünürsünüz. Saç stilistleri, geometrik kesimleri ve sade modelleri tavsiye ediyor. Saçlara dümdüz şekil vermek de iyi bir fikir değil. Böyle bir model yüz hatlarınızı aşağı doğru çeker.  kaynak:sabah