Yaşa Göre Oyuncak Seçimi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 14 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Yaşa Göre Oyuncak Seçilmesi


  Yaşa Göre Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılır

  Sevgili Anneler ve babalar Günümüzün bol seçenekli, bol reklamlı dünyasında çocuğunuzun gelişim düzeyine ve yaşına uygun, onu eğlendirirken geliştiren oyuncakları seçmekte zorlanıyorsanız, işte size pratik bir rehber sunuyoruz..

  0-1 yaş çocuklar

  0-1 yaş arası bebekler için bakmak, görmeye çalışmak, dokunmak, duymak, kısaca duyu organlarını keşfedeceği şeylerle uğraşmak, çok önemlidir. Dolayısıyla 0-1 yaş arası bebeğinize oyuncak alırken; oyuncağın boyasına, ağırlığına, parçalanma riskine dikkat etmek gerekir. Oyuncak seçimini yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey; bebeğin gelişimi itibariyle aldığınız oyuncağı ağzına sokmak isteyebilecek olmasıdır, oyuncağın üzerindeki uyarı yazılarını dikkatlice okuyun. Oyuncak seçerken oyuncakçıya danışın. Bebekler çok narindir. Ona alacağınız oyuncak; yumuşak ve hafif materyallerden oluşmalıdır. Ses çıkaran bir oyuncak ise, sesi bebeği ürkütmeyecek kısıklıkta olmalıdır. Boğazına, burnuna, kulağına kaçabilecek küçük parçaları olmamalıdır. Bebeğin parmaklarını sıkıştırabilecek küçük delikleri olmamalıdır. Bebekler kendi yaptığı bir hareket ile etkileyebileceği oyuncakları severler. Çıngıraklar, bebeğin yatağına da asabileceğiniz müzikli oyuncaklar, yumuşak toplar, çıngıraklı renkli halkalar, çıngıraklı diş kaşıyıcıları, sıktığında ses çıkaran kumaş kitaplar, bezden yapılmış renkli arabalar, bebeklerin ilgisini çekebilcek oyuncaklara örnektir.

  [​IMG]

  2-3 yaş çocuklar

  Bu yaş grubu çocuğa oyuncak alırken, albenisinden ziyade çocuğun gelişimini zenginleştirebilecek oyuncaklar tercih edilmelidir. Sizin istek ve beğeniniz yerine çocuğun yaş ve gelişim düzeyi dikkate almalıdır. Oyuncak seçimini yaparken ambalaj üzerindeki 3 yaş altı uyarıları önemsenmelidir. Bu yaş grubu çocuklar için; bir bütünü parçalara ayırmak ve tekrar birleştirmek önem kazanmaya başlar. İnşa etmeye yönelik plastik küpler, iç içe geçen renkli bardaklar, tahta parçalı yap-boz lar, büyük parçalı arabalar, büyük bebekler, peluş oyuncaklar, sayfaları kalın resimli basit kelimelerin yer aldığı kitaplar ilgisini çeker. Mutfak setleri, tamir setleri, plastik ses çıkaran banyo oyuncakları, kova kürek takımları, yine bu dönemde çocuğun ilgisini çekebilecek oyuncaklardandır. Çocuğun küçük parçaları yutma riski bu dönemde de vardır, oyuncak buna göre seçilmelidir. Aynı şekilde oyuncağın yapımında kullanılan zehirli boyalar, kötü kokan plastikler son derece tehlikelidir, bu tür materyaller araştırılmalı, alacağınız oyuncakta mevcutsa alınmamalıdır.

  [​IMG]

  3-6 yaş çocuklar

  Bu yaş grubu çocuklar motor becerilerini tamamladıkları için öğrenmeye daha açıklardır. Onu ne kadar farklı kaynaktan beslerseniz, kişiliğine de o denli kakıda bulunmuş olursunuz. Kaşif ruhlu bu yaş grubu, kalem tutmaya, resim denemelerine, boyama kitaplarına, bol resimli kısa hikaye kitaplarına, yaşına uygun parça sayısı içeren yap-bozlara, üç tekerlekli bsiklete, schooter kullanmaya, doktor muayene setine, oyuncak hamurla yapılan yaratıcı çalışmalara, tamir ve mutfak setlerine, top ile yapılan aktivitelere, kızlar giydirebilecekleri oyuncak bebeklere, erkekler tamir edebileceği ya da birleştirebileceği parçalı arabalara, müzik enstürmanlarını çalmaya, yüzdürebileceği gemilere meraklıdır.

  [​IMG]