Yaş Toplantısı 2011

'Haberler' forumunda ZORBEY tarafından 3 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yüksek askeri Şura 2011
  2011 Ağustos Ayı Yaş Toplantısı

  [​IMG]

  Genelkurmay'da yaşanan istifa rüzgarının ardından gözler Yüksek Askeri Şura'da. Şura planlanan takviminde yani bugün toplanacak.Gözler kuvvet komutanlıklarına kimlerin atanacağında ve tabii tutuklu 14 general ve amiralin durumunun ne olacağında.? Gözler YAŞ toplantısına çevrildi. Genelkurmay Başkanı koltuğunda Orgeneral Necdet Özel oturacak.

  Peki kuvvet komutanları kim olacak? Kritik karar Kara Kuvvetleri için verilecek. Kıdem sırasına göre 4 orgeneral var. EDOK Komutanı Saldıray Berk, Genelkurmay 2. Başkanı Arslan Güner, 1. Ordu Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Bekir Kalyoncu.

  Saldıray Berk Erzincan davası sanığı. Bu nedenle hükümet tarafından tercih edilmeyeceği, emekliye sevkedileceği konuşuluyor.

  TOPLANTININ AYRINTILARI

  Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlık edecek. Şura’nın ikinci sivil üyesi, 61. hükümette kabineye giren yeni Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz olacak. Yılmaz, ilk kez YAŞ toplantısına katılacak. Toplantıda yeni Genelkurmay Başkanı olarak Org. Necdet Özel’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşinin elini sıkmamak için kırmızı halıdaki yerini değiştiren Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner ve Cumhurbaşkanı Gül’ü KKTC’deki ilk ziyaretinde havaalanında karşılamayan 1. Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu katılacak. 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, 3.Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Kara Kuvvetleri EDOK (Eğitim ve Doktrin) Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel de toplantıda hazır bulunacak.

  BALANLI’DAN YAZILI GÖRÜŞ

  İnternet Andıcı soruşturması kapsamında ifadeye çağrılan ve savcının yakalama talebi henüz mahkeme tarafından karara bağlanmayan Ege Ordusu Komutanı Org. Hüseyin Nusret Taşdeler de son dakikada tutuklama kararı çıkmazsa toplantıya katılacak. Bu yılki yaz şurası, toplantıya katılacak bazı generallerin devam etmekte olan davaları nedeniyle de önem taşıyor. Balyoz’dan tutuklu Harp Akademileri Komutanı Org. Bilgin Balanlı ile Erzincan’daki Ergenekon davasının sanığı EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk Şura üyeleri arasında yer alıyor. Ancak tutuklu olan Org. Balanlı’nın, toplantıya yazılı olarak görüşlerini bildirmesi bekleniyor.

  RAMAZAN HASSASİYETİ

  Teamüllere göre, YAŞ’ın ilk günü Şura üyeleri, Anıtkabir ziyaretinin ardından Genelkurmay Başkanı tarafından Genelkurmay Sosyal Tesisleri’nde verilen öğle yemeğine katılıyor. Ancak bu yıl YAŞ toplantısı Ramazan ayına denk geldiği için öğle yemeği planlanmadı. Genelkurmay kaynakları, bu yıl YAŞ planlamasının Org. Koşaner’in görevi bırakmasından önce yapıldığına dikkat çekerek Ramazan nedeniyle bu yıl öğle yemeği planlanmadığını belirtti.

  VEDA YEMEĞİ YOK

  Vatan'ın haberine göre, bu yıl istifa depreminin yaşandığı komuta kademesi YAŞ’a katılmayacağı için veda yemeği veremeyecek. Başta Org. Koşaner olmak üzere emekliliğini isteyen kuvvet komutanlarının Hükümet üyelerinin katılmayacağı ve sadece TSK’daki üst düzey komutanların davet edileceği bir veda yemeğini ilerleyen günlerde verebileceği iddia ediliyor.

  YENİ KOMUTA KADEMESİ NASIL ŞEKİLLENECEK?

  KARA KUVVETLERİ’NE KIVKOĞLU

  Özel’in Genelkurmay Başkanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na kıdemli orgenerallerden birinin atanması bekleniyor. Kuvvet komutanlığına atama yapılabilmesi için ordu komutanlığından bir ismin gelmesi gerekiyor. Özel‘den sonra kıdemlerine bakıldığında EDOK Komutanı Org. Saldıray Berk ardından da Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner ve 1. Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu geliyor. Hükümetin Orgeneraller Berk ve Güner’e sıcak bakmadığı bu nedenle komutanlığa en yakın isim olarak Org. Kıvrıkoğlu’nun adı ağır basıyor.

  JANDARMA’YA KALYONCU

  Org. Özel’in boşaltacağı Jandarma Genel Komutanlığı koltuğuna ise son dakika sürprizi olmazsa Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Org. Bekir Kalyoncu’nun oturması bekleniyor.

  HAVA’YA ORG. ERTEN İHTİMALİ

  Bu yıl görev süresi 1 yıl uzatılması beklenen Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Aksay’ın istifasının ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Mehmet Erten getirilmesi bekleniyor. 63 yaşındaki Korgeneral Mehmet Erten önce orgeneralliğe terfi ettirilecek ardından da Hava Kuvvetleri Komutanı olacak. Erten, bu görevde yaş haddi nedeniyle 1 yıl kalabilecek. Erten’in emekli edilmesi durumunda ise zayıf bir olasılık da olsa Hava Kuvvetleri Komutanının bir korgeneral olma olasılığı beliriyor. Bu isim de teammüllere göre 2008’de birinci sırada korgeneralliğe terfi eden Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Abidin Ünal olacak. Ünal, 4 yıl olan terfi bekleme süresinde korgenerallikte henüz 3. yılını doldurduğu için bu yılki Şura’da orgeneralliğe terfi edemiyor. Bu nedenle terfi için 1 yılı bulunan Ünal, korgeneral rütbesinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapabilecek. 1953 doğumlu olan Ünal’ın önünde yaş engeli de bulunmuyor.

  DENİZ DE SANCILI

  Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit’in yerine ise Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel’in atanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Bilgel’i de Balyoz davasındaki bilirkişi raporunun zorlaması bekleniyor. Raporda, Donanma Komutanlığı’ndaki güvenlik açığına dikkat çekiliyor. 2013’te Deniz Kuvvetleri Komutanı olabilecek tek isim olarak Kora. Güner bulunuyor.

  KARADA BİR FAZLA KOR OR OLACAK

  Koşaner’in istifasının ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda bir orgeneral kadrosu erken boşaldı. Bu nedenle bir fazla korgeneral orgeneralliğe terfi ettirilecek. Orgeneralliğe terfi edecek korgeneraller arasında Hulusi Akar’ın adı ön plana çıkıyor.

  KKK'ya ve Jandarma'ya kimler atandı?

  Kuvvet komutanlarının emekliliğini istemesinin hemen ardından YAŞ 16 yerine 11 üye ile toplandı.Önceki yılların aksine Başbakan Erdoğan, masada tek başına oturdu. Kuvvet komutanlarının belirlenmesi konusundaki temasların ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Org. Kıvrıkoğlu, Jandarma'ya ise Org. Yörük'ün getirildiği öğrenildi.

  EN ÖZEL YAŞ

  YAŞ toplantısında masa düzenine istifa ayarı yapıldı. Daha önce Başbakan ve Genelkurmay Başkanı yan yana otururken dün masanın başında sadeceBaşbakan Erdoğanvardı. Orgeneral Özel'in 'şık olmayacağı' gerekçesiyle genelkurmay başkanının oturduğu yere oturmadığı öğrenildi.

  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ), ilklere sahne oldu. YAŞ'ın Ağustos ayı olağan toplantısı, Çakmak Salonu'nda saat 09.45'da başladı. Toplantıya, Başbakan Erdoğan başkanlık etti. Başbakan Erdoğan, toplantıdaBakanlar Kurulutoplantı düzeninde olduğu gibi masanın başında tek oturdu. Daha önceki Şura toplantılarında Başbakan ile Genelkurmay Başkanı yan yana oturuyordu. Orgeneral Işık Koşaner'in emekliliğini istemesinin ardından Genelkurmay Başkanlığı'na vekaleten atanan Orgeneral Özel toplantı masasında Başbakan'ın sağındaki ilk sıranın başında oturdu.

  Oturma düzenindeki değişikliğin nedeni, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en tepesinde bulunan kişinin bu göreve vekalet etmesi olarak gösterildi. Şura toplantısına Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkanvekili olarak gelen, genelkurmay başkanının bindiği 4 numaralı kırmızı plakalı makam aracı yerine 33 numaralı kırmızı plakalı kuvvet komutanının bindiği makam aracına binen Orgeneral Özel'in 'şık olmayacağı' gerekçesiyle genelkurmay başkanının oturduğu yere oturmadığı öğrenildi.

  YILMAZ'IN DA YERİ DEĞİŞMİŞ OLDU

  Necdet Özel'in, Başbakan Erdoğan'ın yanında oturmak yerine masanın sol tarafında yer bulmasıyla birlikte Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın oturduğu yer de değişmiş oldu. Bakan İsmet Yılmaz'ın yeri sol baş yerine sağ baş oldu. Daha önceki toplantılarda bakandan sonra kuvvet komutanları protokol sırasına göre karşılıklı olarak otururken, dünkü toplantıda o koltukların yerleri dolduruldu. Komuta kademesindeki 4 komutanın da olmamasına rağmen onların oturması gereken koltukların boş bırakılmasının güzel bir görüntü vermeyeceği düşünülerek koltuklar dolduruldu.

  DOKUZ OR İLE TOPLANDI

  Görev süresinin bitimine 2 yıl olmasına rağmen emekliliğini isteyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve kendisiyle aynı tavrı gösteren Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Erdal Ceylanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Aksay veDeniz KuvvetleriKomutanı Ora. Eşref Uğur Yiğit, YAŞ'a katılmadı. Tutuklu olan Harp Akademileri Komutanı Org. Bilgin Balanlı da toplantıda yok. Böylece YAŞ, tarihinde ilk kez 14 yerine 9 orgeneral ve oramiralle toplanmış oldu. Toplantıda, Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner, 1. Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu, 2. Ordu Komutanı Org. Servet Yörük, 3. Ordu Komutanı Org. Yalçın Ataman, Kara Kuvvetleri EDOK (Eğitim ve Doktrin) Komutanı Org. Saldıray Berk, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Org. Bekir Kalyoncu ve Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel toplantıda hazır bulundu. İnternet andıcı davasından hakkında yakalama kararı çıkarılan Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler de toplantıya katıldı.

  BİR SAATLİK BÖLÜMÜNE KATILDI

  YAŞ üyeleri, Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti. Şura üyeleri, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda yürütülen çalışmaların ardından planlanandan yaklaşık bir saat önce Anıtkabir'e geçti. Başbakan Erdoğan başkanlığındaki heyet, kırmızı ve beyaz karanfillerden hazırlanmış ve üzerinde "YAŞ üyeleri' yazan çelenkle Aslanlı Yol'dan yürüdü. Erdoğan'ın Atatürk'ün mozolesine çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Üyeler daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

  EN KIDEMLİSİ BAŞBAKAN

  YAŞ toplantısına katılan 2 sivil, 9 asker üyenin en kıdemlisi ise Başbakan Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan 2003 yılı Ağustos ayından bu yana toplam 8 yıldır katılıyor. Milli Savunma Bakanı yeni göreve geldiği için ilk şurası oldu. 9 orgeneral arasında ise en kıdemli orgeneral ise 2007 yılında orgeneral oldu. Dolayısıyla YAŞ'ın en kıdemli orgenerali de 4 yıldır şura üyesi.

  Ancak toplantıya öğlen saatlerinde verilen aranın ardından Başbakan Erdoğan'ın Org. Özel ile görüşmesi ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın iseAK PartiKırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal'ın annesinin cenaze törenine katılmak üzere ayrılınca öğleden sonra YAŞ toplanamadı ve ilk gün çalışmaları sona erdi. Ramazan nedeniyle resmi YAŞ yemeği de verilmedi.

  KIVRIKOĞLU KARA KUVVETLERİ'NE

  Kuvvet komutanlarının belirlenmesi konusunda yapılan temasların ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na 1. Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu'nun getirilmesi kesinleşti. Jandarma Genel Komutanlığı'na da 2. Ordu Komutanı Org. Servet Yörük getiriliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak Donanma Komutanı Oramiral Murat Bilgel isminde hem sivil hem de asker kanadı birleşmiş durumda. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ise henüz netleşmedi. Genelkurmay 2. Başkanı Org. Güner'in kuvvet komutanlığı yerine ordu komutanlığına verilmesi bekleniyor. Son dönemde Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı ve Genelkurmay 2. Başkanı olarak görev yapan Org. Güner'in Karargah'ta kalarak 2. başkanlık görevini sürdürme ihtimali de yüksek görünüyor.

  Oturma düzenine eksiklik rötuşu

  2010 yılı kış şurası ile 2011 yılı yaz şurasında eksik olan komutanlar nedeniyle oturma düzeninde değişiklikler oldu. Buna göre 2010 yılında yapılan toplantıda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sağında Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner yer alırken, masanın solunda; Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit, Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel, 1. Ordu Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı ile 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman yer almıştı. Masanın sağında ise; Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük ile Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner yer aldı.