Yaş Çizgileri

'Kişisel Bakım' forumunda Blue tarafından 5 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Yaş Çizgileri

  Zaman, cilt dokusu üzerinde yıpranmalara ve yapı bozukluklarına neden olur. Cildin üst katman kıvrımları gözle fark edilir şekilde derinleşir. Üst deri ile alt deri arasındaki sıkı ve bileşik yapı, alt derideki elastik liflerin azalmasıyla gevşemeye başlar. Kolajen lifleri ayrışır ve yataylaşır. Cilt, kasların çekme gücüne karşı dayanıksızlaşır ve yayılır. Mimiklerin neden olduğu kırışıklar, kas kasılmalarına göre dikey olarak derinleşir. Deri altındaki yağ dokularının dağılımı farklılaşır ve cildin yanlamasına esnekliği azalır. Güneşin etkileri bu değişimin daha da vurgulanmasına ve cilt yüzeyindeki boynuzsu katmanın kalınlaşmasına (keratoz) neden olur.

  Kırışıklık önleyici bakım kremlerinin işlevsel özellikleri içerikleriyle yakından ilgilidir. Bu aktiflerden biri olan retinol, A vitamininin daha saf ve asitsiz hali; yani hafifletilmiş bir türevidir.
  Sivilce ve siyah noktalara karşı tedavide özellikle kullanılan bu aktif, üst deri seviyesinde hücresel bölünmeyi ve değişimi hızlandırıp, deri yüzeyinde yenilenmeyi sağlar.

  Bir diğer içerik, AHA yani meyve asitleridir. Bu aktif, düşük konsantrasyonlarda, ölü hücreleri yok eder, yumuşak ve taze bir cilt oluşturur. Orta ve yüksek konsantrasyonlarda ise kırışıkların azalması için elastin ve kolajen üretimini uyarır.
  Antioksidan özelliğe sahip askorbik asit ile C ve E vitaminleri de bu kremlerde yer alan etkin içeriklerdir. Cildin erken yaşlanmasında çok önemli rol oynayan ve hücrelere saldırarak onların yapılarını bozan serbest radikalleri yok eden bu aktifler aynı zamanda cilde direnç ve canlılık da kazandırır.
  Tüm bu aktifler deri üzerinde birikmedikleri sürece son derece etkili ve yararlıdır.

  Yaş ilerledikçe boynuzsu katman kurur, deri incelip elastikiyetini kaybeder ve sarkar. Yüz kaslarının fazla çalıştığı bölgelerde izler derinleşir. Dudak çevresinde, göz kenarlarında, kaşların arasında ve alında mimik çizgileri ortaya çıkar. Yüzün diğer tüm bölümlerinde ise güneşe maruz kalmaktan ileri gelen daha yüzeysel çizgiler (heliodermi) görülür. Bu iki tip, farklı şekillerde tedavi edilir.

  Anti-rides yani kırışıklık önleyici kremlerin hedefi üst deride oluşan yüzeysel çizgilerdir. Cildin daha alt katmanları için ise doldurmadan kazımaya kadar uzanabilen bir takım saldırgan teknik ile çizgilere karşı savunma uygulanabilir. Ama bunların güvenliği henüz tam netlik kazanmamıştır
  .
   
 2. Cevap: Yaş Çizgileri

  Bu önemli bilgiler için saol.."Blue"abla..:D