Yaralanmalar ve tedavileri

'Sağlık Rehberi' forumunda ZeuS tarafından 27 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. En sık görülen sakatlanmalar
  Belli başlı yaralanmalar ve tedavileri:

  Diz bağlarının gerilmesi
  Bacağın doğal olmayan bir biçimde bükülmesi sonucunda gerçekleşiyor. İki hafta içinde tekrar yürümeye başlayabiliyorsunuz ama futbola dönmeniz için aradan üç hafta geçmesi gerekiyor. Doktorlar bu durumda buz ve ultrason ile ilk birkaç gün içinde iltihap önleyici bir ilâç öneriyor.

  Bilek burkulması
  Görüldüğünden daha ciddi bir yaralanma. İyileşme süreci yedi, sekiz hafta. Hareket yeteneğinizi tekrar kazanmak için bol bol gerinme ve fizyoterapi gerekiyor.

  Kasık kasının yırtılması
  İç kanamaya neden oluyor. Yırtık nedeniyle eğilme imkânsız hâle geliyor. Hemen buz konulması ve kanamayı önlemek için tampon yapılması gerekiyor.

  Omuz çıkması
  İlk aşamada ağrıyı dindirmek için hastaya azotlu oksit vermek gerekebiliyor. Omuz hemen yerine yerleştirilmezse acı dayanılmaz oluyor. Sahalara dönmek için en az sekiz hafta geçmesi gerekiyor.

  İç bağlarda gerilme
  Bunun yarattığı acı o kadar dayanılmazdır ki, yaralı kişi, bacağını tutup bağırmaktan başka bir şey yapamıyor. Entenoks gaz, ardından kuvvetli bir ağrı kesici kullanılması gerekiyor. Çoğunlukla bir cerrahî müdehaleye ihtiyaç duyuluyor. Ardından, altı ay boyunca fizik tedaviye gidilmesi gerekiyor.

  Kalça kemiği kırılması
  Kırık, anî ve çok büyük bir ıstıraba neden olur. Hatta yaralı kişi acıdan bayılabilir. Önce gaz, ardından ağrı kesici verilip (morfin gibi bağımlılık yapıcı olanlardan uzak durulmalı) yaralı hemen bir hastaneye götürülmeli. Bacağa tekrar ağırlık vermeye başlamak için üç ya da dört ay geçmesi gerekir.
  Prof.Dr.Abidin Kayserilioğlu
   


Similar Threads: Yaralanmalar tedavileri
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Omuz Yaralanmaları 22 Nisan 2011
Sağlık Rehberi Önemli Organ Yaralanmaları 30 Ocak 2011
Sağlık Rehberi spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları 23 Aralık 2009
Sağlık Rehberi El Yaralanmaları 3 Ekim 2009
Sağlık Rehberi Delici göz yaralanmalarında ne yapmalısınız? 30 Eylül 2009