Yanıkların iyileşme süreci

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 8 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Yanıkların iyileşme süreci nedir  Yanıkların iyileşme süreci birbirinden çok farklı oluyor bazı küçük yanıklar bile uzun sürede iyileşmediği görülüyor.Ynaıklar kimyasal yanıklar ve fiziksel yanıklar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Fiziksel yanıklar haşlama, elektrik yanıkları, sürtünmeyle oluşan yanıklar gibi çeşitlilik gösterir.

  Özellikle 15-60 yaşları arasındaki kimselerde iş kazaları sonucunda yanıklar olmaktadır. 45°Clik bir ısı enerjisiyle olan yanıklar kolayca düzelirler.

  Bütün yanıkların bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekli.Fakat ev içerisinde bazen ufak çaplı yanık yaralanmaları yaşanabilir. Bunlar ise ütü yaparken elinizin ütüye değmesi veya çaydanlık ya da tencere tutarken yaşanan ufak yanık kazaları olabilir.

  Derece yanıklar denilen deride fazla hasar oluşmayan ve iyileşme süreci daha kolay olan yanıklardır. Örnek olarak güneş yanıkları gösterilebilir.

  -Derce yanıklar ise ısının derinin alt tabakasına ulaşarak, ciltte sıvı kabarcıkları oluşturan yanıklardır.

  -Derece yanıklar ise ısının tamamen derinin alt tabakasına ulaşarak sinirlere ve kas bölümlerine zarar vermesi sonucu oluşan yanıklardır.

  Özel bölge yanıkları dediğimiz el, yüz, boyun, kol, genital bölge yanmalarında bir cerrah için söz konusu iz kalması durumu değildir. Önemli olan bu bölgelerdeki işlevsel durumun devamlılığını sağlamaktır.Bu ayrıntılara dikkat etmek çok önemlidir.