yanığa ne sürülür

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 2 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. yanığa iyi gelen şeyler,
  yanık tedavisi,
  Yanık yaralarına bitkisel tedavi
  [​IMG]

  Sıcak ya da yanıcı birşeyin etkisiyle meydana gelen hücre veya doku bozulmasına yanık denir.

  Zaman zaman vücudumuzun belirli bölgeleri her hangi bir sebepten dolayı yanar ve yanıklar da çok acı vermekle birlikte şiddetine göre iz bırakabilirler..

  Ütü, soba, sıcak tencere vs. durumlardan ötürü yayan yerlerin tedavisi için yine doğanın mucizesi öneriliyor ve bitkisel çözümler sunuluyor..

  Yanan yere hemen buz kompreksi yapın ve diş macununuzdan bir parça krem halinde sürün veya biraz çay şekeri serpiştirin.Bu işlemler kabarmasını önlüyor.

  1-Nane yağı yanık üzerine sürülür. Nane yağına 1/3 nispetinde gliserin karıştırılır veya dulavrat otu yaprakları taze yumurta ile ezilip, yanık üzerine sarılır. Ayrıca yanan cilt tamamen ıslatılıp, hiçbir yer açıkta kalmıyacak şekilde toz şeker serpilir.

  2-Yumurta, zeytinyağı

  Küçük bir kaba 1 kahve fincanı zeytinyağı konur. Üzerine çiğ yumurtanın beyazı akıtıldıktan sonra çırpılır ve yanığa sürülür.

  3-Yumurta, alkol

  Küçük bir kaba, yumurtanın akı dökülür, çırpılır ve yanığın üzerine sürülür. Sonra üzerine 1 çorba kaşığı alkol dökülür.

  4-İki su bardağı acıkuyu suyuna 3 kahve fincanı zeytinyağı (veya 2 kahve fincanı bademyağı) konur. Çalkalanıp yanığa sürülür.

  Her kullanışta şişeyi iyice çalkalamak gerekir.

  5-Bir tane çürük elma ezildikten sonra, üzerine 1 kahve kaşığı tuz ekilir ve yanığın üzerine konulur.

  6-Dört bardak suya 1 avuç ıspanak yaprağı konur, 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülüp, ıspanaklar yanığın üzerine konur.

  7-Dört bardak suya 3 çorba kaşığı nişasta konur, pişirilir. Soğuyunca yanığa sürülür.

  8-Bir çorba kaşığı domates salçasına 1 çorba kaşığı sirke konur. İyice karıştırıldıktan sonra yanığa sürülür.

  9-Bir kahve fincanı suya 1 çorba kaşığı kireç suyu konur. İyice çalkaladıktan sonra durulması beklenir. Sonra çok yavaş yavaş süzülür. Soğuyunca 1 kahve fincanı zeytinyağı ilave edilir. İyice karıştırılıp, yanığa sürülür.

  10-İki çorba kaşığı kuyruk yağı ile 2 çorba kaşığı kepekli buğday unu karıştırılır, hafif ateşte pişirilir. Üzerine 1 su bardağı çiğ süt konup, krem kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Ilınınca, bir parça sargı bezi içerisine dökülüp, yanığın üzerine konur. Bu işlem 12 saatte bir tekrar edilir.

  11-Bir çay bardağı zeytinyağına 2 marul yaprağı koyup, az pişirilir. Soğuyunca yanığın üzerine konulur. Bu işlem yanık geçinceye kadar tekrar edilir.

  12-Bir çay bardağı zeytinyağına 2 tutam patlıcan yaprağı konur, hafif ateşte pişirilir. Soğutulup yanığa tatbik edilir.

  13-Üç tane lahana yaprağı ezilir. Yanığın üzerine konur, her saat başı tekrarlanır.

  14-Dört bardak suya 1 avuç börülce konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür, suyu yanığın üzerine sürülür.

  15-Bir avuç böğürtlen yaprağı yağsız tavada iyice kavrulur, sonra iyice ufalanıncaya kadar dövülür, üzerine 1 kahve fincanı zeytinyağı ilave edilip, karıştırıldıktan sonra yanığın üzerine sürülür.

  16-Bir avuç arpa, yağsız tavada kavrulup, havanda iyice dövülür. Üzerine 1 çorba kaşığı

  soğan suyu ile 1 çay bardağı zeytinyağı ilave edilir. Merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp, yanığın üzerine sürülür.

  17-Bir kahve fincanı susam yağına, 1 çorba kaşığı kına koyulur, iyice karıştırılıp merhem yapıldıktan sonra yanığın üzerine tatbik edilir.

  18-Bir kahve fincanı sirkeye, 1 tatlı kaşığı kına konur. İyice karıştırılıp yanığa sürülür.

  19-Yanık yerinde ağrı varsa, 2 tane çiğ patates kabukları soyulduktan sonra rendelenir, sonra 2 parça gaz bezi arasına doldurulup yanığa konur. Ağrıyı kesmek için, el bileğinin iç kısmındaki kıvrım çizgisinin tam ortasına gelen kısmın, hemen üstü iyice ovulur.

  20-Dört bardak suya 3 çorba kaşığı çay konur, 10 dakika kaynatılır, süzülür. Çaylar 2 parçalı gazlı bezin arasına konur, yanığın üzerine konup, bez kurudukça üzerine çay suyu dökülür.

  21-Bir baş çiğ soğan ezilir. Üzerine 1 kahve kaşığı sofra tuzu döküldükten sonra yanığın üzerine konur.

  22-Dört bardak suya, 4 tutam gece sefası çiçeği konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Ilıdıktan sonra yaprakları yanığın üzerine konur.

  23-Bir kahve fincanı zeytinyağına, 1 çorba kaşığı gelincik çiçeği konur, 5 dakika bekletildikten sonra yanığın üzerine sürülür. Bu terkip ağrıyı keser.

  24-100 gr vazeline 10 gr asitborik konur. İyice çalkalanarak merhem yapılır. Günde birkaç kere sürülür.

  25-Dört bardak suya 3 tutam ciğerotu yaprağı konur, 10 dakika kaynatılıp süzülür. Suyu ile yanıklar yıkanır.

  26-Dört bardak suya 1 avuç yeşil mercimek konur. Lapa haline gelinceye kadar kaynatılır, süzülür. Lapa soğuyunca yanığa tatbik edilir.

  27-Dört bardak suya 1 avuç leylak yaprağı konur. Yarım saat bekletildikten sonra süzülür. Suyu ile yanıklar yıkanır.
   


Similar Threads: yanığa sürülür
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Evde yüksek ateş nasıl düşürülür 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Ozon Yağı Göz Çevresine Sürülürmü 13 Nisan 2012
Sağlık Rehberi Evde Ateş Nasıl Düşürülür 2 Şubat 2012
Sağlık Rehberi E vitamini kapsülü yüze sürülür mü 26 Ocak 2012
Sağlık Rehberi Nasıl Ateş Düşürülür 13 Nisan 2011